Nuri?yem ( 1915)- (18.06.2005) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Nuri?yem ( 1915)- (18.06.2005)

 1. 1915 doğumlu olan sanatçı Nazmi Ziya aracılığıyla Akademi'nin orta bölümüne kaydını yaptırmıştır. Nazmi Ziya, İbrahim Çallı ve Hikmet Onat atölyelerinde çalıştıktan sonra Levy'den dersler alan Nuri İyem, Akademi'nin orta bölümünden Ragıp Gökcan ile birlikte birinciliği paylaşarak mezun oldu.


  Yüksek bölümü yeni açılan Akademi'ye 1940 yılında yeniden giren ve dört yıl sonra okulu bitiren ressam, toplumcu-gerçekçi sanat anlayışını paylaştığı arkadaşlarıyla "Yeniler Grubu"nu kurdu. Boyut ve soyut sonrası olmak üzere iki dönem altında biçimlenen Nuri İyem'in sanatı akademi merkezli sanat görüşlerine karşıt bir seçenek üzerinde kimliğini bulmuştur.18 Haziran 2005 tarihinde vefat etti.  HAKKINDA YAZILANLAR

  Ressam Nuri İyem toprağa verildi...
  20 Haziran 2005

  AA- İstanbul'da vefat eden ressam Nuri İyem'in cenazesi toprağa verildi.

  Ulus'taki evinde önceki gün 90 yaşında hayatını kaybeden ressam Nuri İyem için Bebek Camii'nde öğle vakti kılınan cenaze namazına, eşi Nasip İyem, oğlu Ümit İyem, kızı Müjde Tanla, damadı CHP İstanbul Milletvekili Bülent Tanla, torunları, ressamlar Cihat Aral, Bedri Baykam ve Mustafa Plevneli'nin de aralarında bulunduğu sanatçılar ile kalabalık bir topluluk katıldı.

  Cenaze töreninde, Nuri İyem'in 61 yıllık sanatçı eşi Nasip İyem'in son derece üzgün olduğu ve ayakta durabilmek için damadı Bülent Tanla'nın koluna girdiği görüldü.

  Cenazeye katılanların yakalarına, ressamı "Anadolu kadınları" temalı bir tablosunun önünde gösteren fotoğrafı takıldı.

  İyem'in cenazesi, daha sonra götürüldüğü Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

  Güncelleme : 2007-05-29
  Okunma: 1963 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -