1-Yumurtalıklar(ovaryum),

2-Döllenme borusu,

3-Rahim (Döl yatağı),

4-Vajina(Serviks) olmak üzere kısımdan meydana gelir.

Dişi Üreme Sistemini Oluşturan Yapılar


1-Yumurtalıklar (Ovaryum):Karın boşluğunun alt tarafında bulunan badem şeklinde bir çift organdır. Yumurta yumurtalıklardaki folikül denilen yapılarda mayozla meydana getirilir. Gamet ve eşey hormonu üreten karma bir bezdir.( Östrojen ve progesteron ) Dişi bireyin hayati boyunca 300 bin kadar birincil oosit meydana getirilir ve bunlardan üreme döneminde 300-500 kadarı kullanılır.


2-Döllenme Borusu ( Follopi Tüpü ):Yumurtalıkları rahmin üst kısmına bağlar. Ön ucu kirpikli huni biçimindedir Döllenme borusu yumurtalıklardaki foliküllerde olgunlaşan ve serbest kalan yumurtayı yakalar ve tüp içine iter. Yumurtanın döl yatağına taşınmasında görevlidir. Döllenme olayı burada gerçekleşir. Döllenen yumurta ilk bölünmeleri burada gerçekleştirir ve daha sonra döl yatağına geçer..

3-Rahim=Döl Yatağı=(Uterus):İdrar kesesini altında karın boşluğunun alt bölgesinde kaslı bir yapıdır. Yumurta büyüklüğündedir. İç yüzeyi bol kan damarlı mukus salgılayan, endometriyum denilen bir örtü ile kaplıdır. Döllenen yumurtanın doğuma kadar geliştiği yerdir. Kaslı bir tüple dışarı atılır.

Dişi Üreme Sistemini Oluşturan Yapılar 1

4-Vajina Serviks:Hem doğum kanalı hem de spermlerin dişinin vücuduna bırakan ve döllenmemiş yumurtanın döl yatağında yeni oluşan dokuların dışarı atıldığı bir organ olarak görev yapar. Uretra ile bağlantısını yoktur. Dişilerde yumurta ve boşaltım atıkları ayrı ayrı açıklıktan dışarı atılır.