Dişi Üreme Sistemini Kontrol Eden Hormonlar Nelerdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Dişi Üreme Sistemini Kontrol Eden Hormonlar Nelerdir?

 1. Hipotalamus bölgesi tarafından salgılanan (RH) serbest bıraktırıcı faktör hipofizin uyarır. Hipofizden salgılanan FSH, LH ve LTH hormonları dişi üreme sisteminin çalışmasını kontrol eder.

  FSH=(Folikül Uyarıcı Hormon)

  Yumurtalıklarda folikülün yumurtanın olgunlaşmasını sağlar. Foliküllerde gelişen yumurtalardan östrojen salgılanır ve bu da uterusun gelişmesini sağlar. Kanda östrojen yoğunluğu arttığında hipofizimin FHS salgısı azalır ve LH hormonu miktarı artar.

  Dişi Üreme Sistemini Kontrol Eden Hormonlar Nelerdir?  LH=( Luteinlestirici Hormon)

  Ovulasyonu sağlar. Parçalanmış folikülden korpus luteumu meydana getirir. Buda çok miktarda pogesteron az miktarda östrojen salgılanmasına neden olur.Kanda LH yoğunluğu düştüğünde progesteron yoğunluğu azalır.

  LTH=(PROLAKTİN)

  Korpus luteumun devamını bu da progesteron ve östrojen çıkışını devamını sağlar. Doğumdan sonra süt bezlerini gelişmesini ve süt salgısını artırır. Annelik içgüdüleri geliştirir.Bu hormonların miktarları üreme evrelerini etkiler: Örneğin FSH çok salgılandığında LH az ise folikül büyümesi olur. Kanda FSH en düşük LH çok fazla ise ovulasyon denir. Doğumdan önce östrojen ve progesteron süt salgısının yapılmasını sağlarken doğumdan sonra bu salgı duru. Hipofizden LTH çıkışı başlar ve süt meydana gelir.


 2. 2015-12-15 #2
  Nde doğm doktoru olacam (EBE)bu bilgilr işinize çk yaryr canlarm

  Okunma: 16959 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -