Karbon Döngüsü Nasıl Gerçekleşir Coğrafya - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Karbon Döngüsü Nasıl Gerçekleşir Coğrafya

 1. Doğadaki karbonun çoğu karbondioksit şeklindedir. Karbondioksitten çıkan karbon fotosentez için çok önemlidir. Havadaki karbon dioksit, su ve besleyici tuzlarla birlikte fotosentez işleminde kullanılır.


  Bu işlem sonucu oksijen ve organik maddeler üretilir.Yeşil bitkiler, havadan karbondioksiti alarak fotosentez sonucunda organik bileşiklere dönüştürürler.

  Solunumda ise bunun tersi olur. Yani organik maddeler oksijen eşliğinde parçalanır. Bu işlemde karbon dioksit ve su üretilir. Oksijensiz ortamda yaşayan bazı mikroorganizmalar mayalanma (fermantasyon) yoluyla glikozu alkol ve karbondioksite dönüştürürler.

  Karbon Döngüsü Nasıl Gerçekleşir?  Karbondioksit sıcaklığı tutucu etkisi olan bir gazdır (sera gazı). Günlük ve mevsimlik sıcaklıkların aşırı artmasını ve azalmasını engeller. Aşırı artması yere gelen sıcaklığı tutarak küresel ısınmaya neden olmaktadır.

  Karbon döngüsü atmosfer, litosfer, hidrosfer ve biyosfer arasında gerçekleşir. Döngü bozulmadığı sürece doğada karbon denge halindedir. Atmosferdeki CO2 miktarı bellidir. Havadan alınan co2 tekrar verilmemiş olsa idi fotosentez giderek azalacak ve 35 yıl gibi bir süre sonra besin zinciri durarak dünyada hayat kalmayacaktı. İnsanın olumsuz etkisi ile atmosferdeki karbon dengesi bozulmaktadır. Çünkü sanayileşme ile birlikte atmosfere eklenen karbondioksit miktarı %25 artmıştır.


 2. 2015-02-23 #2
  karpon döngüsü gerçekten çok önemli bişiy miş baya şanslıyız o lmasa ş şi mdi ne yaparrrdık ..Başka şeylerde lazım ama karbon da çok önemlis..

 3. 2018-04-13 #3
  Türkçe’de çok önemli ama işte değeri bilinmiyor.

  Okunma: 2033 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -