Ağız ve diş sağlığının bozulması; konuşmayı, tat almayı, çiğnemeyi, yutmayı ve sindirimi olumsuz etkiler.

Dişler; besinlerin parçalanması ve öğütülmesini sağladığı gibi konuşmada da önemli etkiye sahiptir. Dişleri eksik olan kişiler besinleri çiğnerken, ısırırken ayrıca bazı sesleri çıkarırken zorluk çeker.

Diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmaları, vücudun diğer organlarına mikropların yayılmasına neden olarak kalp, böbrek, eklemler... gibi neredeyse tüm sistemleri olumsuz etkiler.

Name:	Agiz ve Dis Sagligi.jpg 
Views:	3698 
Size:	26,6 KB (Kilobyte) 
ID:	43233


Dişler iyi temizlenmez ise üzerinde besin artıkları ve mikroplar birikir. Ağızdaki bakteriler, besin artıklarındaki şekerli maddeleri saydam ve yapışkan bir maddeye dönüştürüp dişe yapışmalarını sağlar (plak oluşumu). Plaklar, bakterilerin diş üzerinde tutunmalarını kolaylaştırır. Şekerli maddelerin içindeki asit ve bakterilerin oluşturduğu asit, diş minesini eritir. Eriyen bölgeden giren mikroplar kolayca alttaki dokuya ulaşır. Diş minesindeki erimeler büyüyüp genişledikçe diş çürüğü diş özüne doğru ilerler ve ağrı yapar. Daha da ilerleyerek diş özünde iltihaplanmaya yani diş apsesine neden olabilir.


Diş plağı, diş etlerinin önemli hastalık nedenlerinden biridir. Yemeklerden sonra dişlerin fırçalanması ve diş ipi kullanılarak yemek artıklarının çıkarılması gerekir. Böylece dişlerin çürümesi ve diş eti hastalıklarının oluşması önlenebilir.

Diş sağlığı açısından sularla alınan flor da çok önemlidir. Flor eksikliği olan sular içilirse diş çürümesi oranında artış olur.