Bağışıklık sistemimizin düzenli çalışması bizi hastalıklardan önemli ölçüde korurken bağışıklık sistemimizde oluşabilecek istenmeyen yan etkilerle çeşitli alerjik reaksiyonlar gelişebilir.


Alerji:Vücudu koruyan bağışıklık sisteminin,alerjenlere karşı aşırı tepki vermesidir.


Alerjen: Alerjik reaksiyonlara yol açan antijenlere denir.


Alerjenler,solunum yoluyla,deriden temas ile ya da yiyecekler ile vücuda alınabilir ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir.En sık rastlanan alerjilerde lgE antikorları oluşturur.Örneğin saman nezlesi,polenlere karşı çok sayıda lgE sentezlenmesinden kaynakla-nan alerjik bir rahatsızlıktır.

Alerjilerde Bağışıklık Sisteminin Rolü Nedir?Alerjen maddeler kişiden kişiye değişebilir.Penisilin,polen ve arı gibi zehirli maddelerin yanında ,fıstık,balık gibi besinler de alerjen olabilir.Alerjen reaksiyonun hangi alerjene karşı olduğu yapılan testlerle anlaşılmaktadır.

Alerjilerde Bağışıklık Sisteminin Rolü Nedir? 1


Bazen de bağışıklık sistemi vücut dokularını antijen gibi algılayarak bu dokulara karşı antikor oluşturur ve savaşmaya başlar.Bunun sonucunda bazı hastalıklar ortaya çıkar.Bu hastalıklara otoimmün hastalıklar denir.Bu hastalıklardan bazılar;eklem romatizması, çöl yak hastalığı, mutiple sklerosisve insilüne bağlı diyabet hastalığıdır.