-Ailemizdeki diğer bireylerin isteklerini göz ardı etmeden, onların istekleri ile kendi ihtiyaçlarımız arasındaki dengeyi sağlayabilmeliyiz.

-Her şeyden önce onların bizim ailemiz olduğunu unutmadan onların isteklerini saygılı bir şekilde yerine getirmeliyiz.

-Ailemize ve çevremizdekilere güzel sözle karşılık vermeliyiz.

-Anne babamızın bize verdiği emeği düşünerek hareket etmeliyiz. Onların bizim için ortaya koyduğu fedakarlıklar karşısında göstermemiz gereken şey, sadece saygı olmalıdır. Zira "Of bile demeyiniz." deniliyor.

Aile İçinde Saygı ve Sevginin Önemi-Anne babamızın üzerimizde hakkı olduğunu düşünerek davranmalıyız. Ailemizle bağlarımızı güçlendirmek için çaba göstermeliyiz.

-Onların söylediklerini dinlemeliyiz. Bizden istenen şeyleri yerine getiremiyorsak "Yapamam." demek yerine "Yapamıyorum, çünkü... " diyerek gerekçeyle birlikte söylemeliyiz.'

-Ailece ortak bir karar alınacağı zaman kendi fikirlerini söylemeliyiz, başkalarının fikirlerine de saygı duymalıyız.

-Sorumluluklarını yerine getirerek, anne ve babanın emeklerini boşa çıkarmamalıyız.

Aile İçinde Saygı ve Sevginin Önemi 1


Arkadaşlar arasında zaman zaman kavgalar olur. Kavga sonrası hep kendimizi haklı bulabiliriz. Ama yalnız kentli açımızdan düşünmemeliyiz. Durup bir de onun açısından değerlendirmeliyiz.

-Arkadaşımıza her durumda arkadaşlığımızı hissettirebilmek saygılı davranıştır. Her şeyden önce arkadaşımızı sevmeliyiz. Sevmediğimiz bir insana saygı duyamayız.

-Bir insanın hakkının bittiği yerde diğerinin hakkı başlar. Bunu yaşamalıyız ve yaşatmalıyız. Hangi ortam ve mekanda, hangi kişilere karşı olursa olsun; bu kişiler ister bizim gibi düşünsün, ister bizden çok farklı düşünsün... Biz saygılı davranmalı, insana değer vermeli, bu değerin gerektirdiği gibi onların haklarına saygı göstermeliyiz.