İskoçya bağımsız bir ülke olmasa da kendine ait bir bayrağı, başkenti ve parlamentosu vardır. İskoçlar, kendi kültürlerine ve geleneklerine bağlı, geçmişlerini sürekli canlı tutan, tarihe önem veren bir millettir.


İskoç Gelenekleri ve Kültürü


KİLT: İskoçya'ya özgü,geleneksel bir kıyafet. Kilt için sadece ekoseli etek diyip geçmemek gerekir aslında. Ekoselerin hepsi ayrı bir klanı/aileyi temsil ediyor. İskoçlar özel günlerde geleneksel kıyafet olarak; ceket, yelek, gömlek, kravat, kilt, kilt iğnesi, dize kadar yün çorap, kurdele ve hafif takım ayakkabılar giyiyorlar. Bu kıyafetleri erkekler de giyiyor.

İskoç Gelenekleri ve Kültürü 1Gayda , zurnalı ve tulumlu bir çalgı.Üflemeli bir çalgı olan gayda İskoçyalıların ulusal çalgısı sayılır. Tuluma tutturulmuş dört düdük ve üfleme borusundan oluşur.

İskoç Gelenekleri ve Kültürü 2


İskoçya'da evlenmek çok kolaydır ama boşanmak inanılmaz derecede zordur. Ülkede yaşayanların çoğunluğu boşan işlemlerini yurt dışında yapıyorlar. Ülkeye gelen bazı ayrı çiftlerin boşanma talepleri bazen geçmiyor.

Evlenme adetlerinde gelinin aile büyüklerine ayaklarını yıkatması ve ayakkabısının içine bozuk para konması gibi ilginç geleneklerde mevcut.