Olimpiyatlar, antik gelenekler bağlı kalarak dört yılda bir yapılan geniş kapsamlı bir spor organizasyonudur. Olimpiyat Oyunları, dünya çapında her ülkeden sporcuları ön plana çıkartarak, gazetecilerin, televizyoncuların, spor adamlarının, ülkelerin ve seyircilerin katılımı ile aslında insanlar ve ülkeler arası barışın sağlanabilmesini amaçlamaktadır.


Antik şekli ile eski Yunanistan'da yapılan oyunlar Fransız soylusu, pedagog, tarihçi ve sporcu Baron de Coubertin (1863-1937) tarafından 19. yüzyıl'ın sonlarında modernize edilmiştir. Antik oyunların yapıldığı Olympia antik kentinin arkeologlar tarafından o dönemde açığa çıkarılmasından doğan eski oyunlara genel ilgi onu da yakından ilgilendirdi. Oyunların tekrardan başlatılması fikrini planlamaya başladı. Tarihi dikkatle incelersek Coubertin'in bu fikri Wenlock Olimpiyatlarından aldığını görürüz.


6 - Baron Pierre de Coubertin Spor Hayatı

1850 Wenlock Olimpiyatları

Modern Olimpiyat fikri ve ilk uygulaması 1850 yılında İngiltere'de efsane Lady Godiva'nın yaşadığı yer olan Much Wenlock kasabasında kurulan "Wenlock Olympian Society Annual Games" organizasyonudur ve halkın fiziksel - ruhsal yapısını geliştirmek amacıyla başlamıştır. İlk organizasyonda Futbol, Kriket, Koşu, Çekiç Atma, Güreş, At Üstünde Halka Fırlatma ve El Arabası yarışı gibi müsabakalar yapılmıştı. 1860 Yılında bu oyunları resmileştirmek için kasabanın doktoru olan William Penny Brooks tarafından "Wenlock Olympian Society" kuruldu.


1809 doğumlu Dr. William Penny Brooks'un babası da aynı kasabanın doktoruydu. 1890 yılında Pierre de Coubertin organizasyonu ziyaret etti, Dr. Brooks Uluslar Arası Olimpiyat Komitesi kurulması fikrini ortaya attı. Fikri benimseyen Coubertin'in çalışmalarıyla 1894 yılında hazırlanan IOC kuruluş Kongresinde Dr. Brooks kurucu üye olarak şeref misafiriydi ancak sağlık nedenleriyle açılışa katılamadı ve bir yıl sonra 1895 yılında 86 yaşında vefat etti. Wenlocker Olimpiyat Oyunları 1950'de tekrar yapılmaya başlandı. Geleneksel Wenlock Oyunları 1977 yılından beri İngiliz Olimpiyat Komitesi tarafından organize edilmektedir, 1990 yılında Prenses Anne, 1994 yılında IOC Başkanı Juan Antonio Samaranche organizasyonu ziyaret etmiştir. 2012 Londra Olimpiyatlarının Maskotlarından biri de bu oyunların anısına bağlı olarak Wenlock olarak isimlendirilmiştir.


Resim: Maskotlardan Wenlock, 1850 yılında ilk Olimpiyat denemesinin yapıldığı Much Wenlock bölgesini, Mandeville de 1948 yılında Buckinghamshire'daki ilk Tekerlekli Sandalye Dünya Şampiyonasının yapıldığı bölgeyi temsil etmekteydi.

Olimpiyatları organize etmek amacıyla Modern Olimpiyatların kurucusu Baron Pierre de Coubertin, 23 Haziran 1894 tarihinde Paris- Sorbon'da yapılan toplantıya 37 spor kuruluşunu temsilen 78 kişi ve 9 ülkeden 20 delegeyi davet eder. Salonda 2000'i aşkın bir davetli topluluğunun izlediği "International Athletic Congress" adlı toplantının gündeminde amatörlük kavramının anlamı, uygulaması ve Olimpiyatlar konuları vardı. "Olympism" diye adlandırılan komitenin başında Yunan Demitrios Vikelas ve üyeler arasında da Amerikalı Dr. William M. Sloane vardı. Toplantı sonunda Comite International Olympique (Uluslar Arası Olimpiyat Komitesi) kuruldu. İlk Komitede iki Fransız, Yunan, Rus, İsveç, Amerikan, Çek, Macar, iki İngiliz, Arjantin'li, Yeni Zelanda'lı ve İtalyan delegeler vardı. Almanya'dan delege davet edilmemişti, Fransızlar 1870-71 savaşı sonrasında Almanları düşman ülke olarak tanımaktaydılar. İlk toplantıda Yunan delegesi Demetrius Vikelas başkan seçilmiş ve ilk Olimpiyat Oyunlarının iki yıl sonra, tarihteki yerine bağlı kalarak 1896'da Atina'da yapılmasına karar verilmişti. IOC merkezi olarak İsviçre-Lozan şehri seçildi.

Olimpiyat Oyunları'nın başlangıçta sadece yaz sporlarını içeren, Yaz Olimpiyatları, 1896'dan beri 30 kez planlanmış, üç kez (1916-1940-1944) Dünya Savaşları istisnaları hariç her dört yılda bir yapılarak 27 kez gerçekleşmiştir. 2012'de Londra'da yapılan son Olimpiyatlar 30. Olimpiyat olarak anılmaktadır. 1906 yılında resmi kayıtlara girmeyen Atina Ara Olimpiyatları yapılmıştır. Kış Oyunları ise 1924'te yapılmaya başlanmıştır ve 1994'ten beri Yaz Oyunlarının yapıldığı yıllardan iki sene sonra yapılmaktadır. Oyunların temel kural ve prensipleri Olimpik İlkeler adıyla derlenmiştir.

1869 yılında ilk kez düzenlenen, kadınların yarışamadığı sadece erkek atletlere açık olan Atina Olimpiyatından Yunan halkı ve hükümeti çok memnundular ve Olimpiyat oyunlarının kalıcı olarak Atina'da gerçekleşmesi görüşü birçok sporcu tarafından paylaşıldı. Coubertin ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi ise bu isteği kabul etmedi, organizasyonun uluslar arası bir kimlik kazanması amacıyla ikinci Olimpiyatın Paris'te düzenlenmesine karar verdi.
1900 Paris Olimpiyatı pek de Pierre de Coubertin'in düşündüğü gibi olmadı. Bir panayır havasında düzenlenen olimpiyat beş ay sürdü, karşılaşmalar bir spor müsabakasından çok eğlence amaçlı yapılmış gibi oldu. Açılış ve kapanış törenleri yapılmadı, oyunlar süresince de Coubertin'in adı anılmadı.

1900 Olimpiyatı sonrasında ilginin az olması endişelere yol açmış ve bir sonraki organizasyonun Amerika veya İngiltere'de olması düşünülmüştü. Pierre de Coubertin 1904 için organizasyon konusunda kontakları olduğu Chicago şehrini seçmişti. Ancak o yıl Amerika için çok önemli bir olayın 100. yıldönümü olacaktı. Amerika topraklarının (dörtte biri kadar) 2 milyon kilometrekarelik büyük bir bölgesinin XVII. Yüzyıldan beri sahibi olan Fransa, bu uçsuz bucaksız araziyi XIX. Yüzyılın başında (1803 yılında) Amerika'ya 15 milyon dolara satmıştı. Bu mutlu olayın kutlanması şerefi de St.Louis kentine verilmişti. Başkan Theodore Roosevelt'e konunun önemi anlatıldı ve Roosevelt, de Coubertin'den oyunların Chicago'dan St.Louis'e alınması konusunda ricada bulundu. Amerikan Cumhurbaşkanı'nın ricası 22 Aralık 1902 günü IOC'de yapılan oylamada, beş çekimser oya karşılık çoğunlukla kabul edildi.

Coubertin'in problemleri henüz bitmemişti. 1900 için "kötü", 1904 için "yetersiz" denirken St. Louis için "berbat" yorumları yapıldı. O dönemde oyunlar tamamen amatör sporcuların kendi olanakları ile yarışması fikri üzerine kurulduğu için katılımcıların büyük çoğunluğu ABD ve Kanada'dandı.

St. Louis'in uzaklığı nedeni ile oyunlara çok az sayıda ülke katıldı ve 625 sporcudan 533'ü Amerikan takımı adına yarıştılar. Olayı abartan Amerikalı organizatörler sporla ilgisi olmayan branşları da programa koydular ve 280 Madalyanın 235'i de Amerikalılar tarafından kazanıldı. Coubertin haklı olarak St.Louis'e gitmedi.
St.Louis Olimpiyatı, bir bakıma ülkeler ve bireysel sporcular arasında değil, sanki Amerika'nın en büyük iki rakip spor kulübü arasında geçti. Basının da desteklediği bu çekişme sonunda New York Athletic Club küçük bir farkla Chicago Athletic Association'ı geçti.