1-ÇİKOLATA İÇECEĞİ'NİN KÖKENİ
Milattan önce, büyük olasılıkla Olmeklerden oluşan bir grup, Güney Amerika'da kakao ağacı yetiştirir. Mayalar, bir hayvanın bu ağaçtan bir meyve kopardığına tanık olur. Mayalar zamanla bu çekirdekleri nasıl kullanacaklarını öğrenirler. M.S. 600 yılında, Mayalar çikolatalı bir içecek yaparlar.


2-ÇİKOLATA'NIN KÖKENİ
Kakao ağacından elde edilen kakao, Batı Afrika, Batı Hint Adaları ve Güney Amerika'da üretilmeye balandı.Daha sonra 17.YY ortaların da , İngiltere'de içecek yapılmak üzere katı çikolata satılmaya başladı. Böylece katı çikolata satan "çikolata evleri" bütün Avrupa'ya yayıldı.

3-BİSKUVİ'NİN KÖKENİ
Roma uygarlığında üst sınıf olan patriklerin aşçıları süt, bal ve unla bisküviler pişirirmiş. Pişirilen bisküvilere operalactaria ve dulcia adları verilmiş. Bu bisküviler üst sınıfa sunulurmuş. Daha sonra 1840'larda, Fransa'da geliştirilen endüstriyel bisküviyle bir çok ülkeye ihraç edilmiştir.

4-CİPSİ KİM BULDU
1853'te New York'ta, Saratoga adlı kasabadaki Moon's Lake adlı restoranda aşçı olarak çalışan 19 yaşındaki bir kızılderili, patates kızartması isteyen müşterisine her zamanki gibi servis yapar. Müşteri, gelen kızartmayı çok tuzsuz, patates dilimlerini ise kalın bulduğunu söyleyerek geri gönderir. Bu olay iki kez daha tekrarlanınca, genç kızılderili kendisiyle alay edildiğini düşünerek çok sinirlenir ve patatesleri zar kadar ince doğrayıp mümkün olduğunca çok tuz ilave ederek servis eder. Hiç beklemediği bir tepkiyle karşılaşır. Müşteri patateslerin bu halinden büyük keyif alır ve mutlu bir şekilde restorandan ayrılır.
Zamanla, bu şekilde kızartılan patates herkes tarafından tercih edilmeye başlanır. Bu patateslere, İngilizce "ince dilim" anlamına gelen "chips" adı verilir ve restoranın adıyla "Saratoga Chips" olarak anılır.

5-PİZZA'NIN İCADI
Pizza İtalyan kökenli bir hamur işi yemeğidir. Savaş zamanında İtalyan kadınlar yokluk yüzünden bir hamur üzerine buldukları malzemeleri koyarak pizzayı bulmuşlardır.

6-COLAYI KİM BULDU
Dünyanın en bilinen ve en sevilen markası olan Coca-Cola'nın hikayesi, Mayıs 1886'da Eczacı Dr. John S. Pemberton'un üç ayaklı pirinç bir çaydanlıkta yaptığı lezzetli ve serinletici şurubu dostlarına ikram etmesiyle başladı. Dr. John Pemberton, eczanesinde ürettiği içeceği Jacobs eczanesine götürerek sattı. Bardağı 5 sentten satışa sunulan bu içecekten ilk yıl günde sadece 9 bardak satıldı. Pemberton'un ortağı Frank Robinson, iki "C" harfinin yan yana güzel duracağını düşünüp içeceğe Coca-Cola ismini verdi ve hala değişmeyen Coca-Cola logosunu kağıda döktü.

7-ÇAYIN İCADI
Çay kelimesinin kökeni, anavatanı Çin'e dayanır. Mandarin lehçesindeki ç'a ve Amoy lehçesindeki t'e çayın iki farklı söyleniş şeklidir.

Çayın Avrupa'da ilk söz edilişi ise binlerce yıl sonra, 1559 yılında gerçekleşir. 1606 yılı ise çayın Avrupa'yla tanıştığı yıl olarak tarihe geçer. 1635 yılından sonra, Hollanda ve Fransa, Avrupa'da çay tüketimine öncülük eden ülkeler olurlar.

8-MAKARNANIN İCADI
Çin medeniyetinde makarna kullanımı daha eskilere dayanıyor. Milattan önce 1700 yıllarında Çin'de makarna tüketildiği bilinmektedir. Kaşif Marco Polo'nun Çin'e yaptığı seyahat sonrasında 1292 yılında beraberinde "Spaghetti" adı verilen makarna çeşidini getirdiği bilinmektedir.

9-EKMEĞİN İCADI
M.Ö. 2000 yılında, Mısırlı bir fırıncı, hazırladığı ekmek hamurlarını güneşin altında unuttu. Bu arada hamur mayalanmıştı. Fırıncı, unuttuğu hamurlan anımsayıp onları fırına koyunca, pişen ekmeklerin kabardığını gördü. Aynı dönemde Mısırlılar, kubbe şeklinde kapalı fırınları yapmayı da başardılar. Bu tür fırınlar içinde, ısı, ekmeğin her tarafından eşit şekilde geçiyor ve böylece daha lezzetli ve kontrollü bir pişirim sağlanıyordu.