Geniş Yapraklı Ağaçlar Ormanı:

Kayın, meşe, kestane, söğüt, huş, gürgen, çınar, kavak vb. ağaçların oluşturduğu ormanlardır. Bu tür ağaçlar kış mevsiminde yapraklarını dökerler. Karadeniz Dağları'nın kuzey yamaçlarında 1000 metre yüksekliğe kadar ve Marmara Bölgesinde Yıldız Dağlarının denize dönük yamaçlarında da görülür. Akdeniz Bölgesi'nde ise sığla (günlük ağacı) ormanları, Akdeniz kıyı kuşağında Köyceğiz Gölü, Fethiye ve Marmaris çevresinde endemik bir olarak görülür.

Türkiye'de Görülen Ağaç Türleri ve Özellikleri


İğne Yapraklı Ağaçlar Ormanı:

Fıstık çamı, sarıçam, ardıç, porsuk, servi, karaçam, kızılçam, ladin, göknar, sedir vb. ağaçların oluşturduğu ormanlardır. Bu tür ağaçlar yaz-kış yapraklarını dökmezler. Karadeniz Bölgesi'nde 1200 metre ve özellikle 1500 metreden 2000 metreye kadar her zaman yeşil olan iğne yapraklı ağaçlar (sarıçam) ormanı bulunur. Akdeniz Bölgesi'nde Torosların güney yamaçlarında bu ormanlar 700 metrelerden başlamakta ve 1500 - 2000 metrelere kadar çıkmaktadır. Bu orman katının çoğunu kızılcam ağaçları oluşturur.Karışık Yapraklı Ağaçlar Ormanı:

Bazı bölgelerde iğne yapraklı ağaçlar ile geniş yapraklı ağaçlar bir arada bulunur. Bu tür ağaçların birleşerek oluşturdukları ormanlardır. Kuzey Anadolu Dağları'nın denize dönük yamaçlarında 1000-500 metreler arasında yaygınlık gösterir.