Lapya: Karstik aşınım şekillerinin en küçük ve en yaygın olanıdır. Küçük çaplı yarıklar ve kanalcıklar şeklinde bir görünüme sahiptir. Akdeniz Bölgesi'nde özellikle Taşeli Platosu'nda ve Bolkar, Aladağlar ile Gidengelmez Dağları çevresinde sıkça rastlanır.


Dolin -Uvala: Dolin - Uvala Çapları birkaç metre ile 200 metre arasında değişen çukurluklara dolin denir. Dolinlerin birleşmesiyle oluşan biraz daha büyük çukurluklara ise uvala denir. En fazla Bolkar, Aladağlar ve Göller Yöresi ile Karaman'ın güneyinde rastlanır.

Polye ( Gölova):Uvalaların birleşmesiyle meydana gelen çapları birkaç metre ile birkaç kilometreyi bulan en büyük karstik aşınım şekline polye denir. Polyelere göl ovada denir. Muğla, Kestel, Elmalı, Avlan, Korkuteli, Acıpayam, Suğla, Tefenni, Gölhisar polyeleridir.

Karstik Aşındırma Şekilleri


Obruk: Karstik alanlarda mağara tavanlarının çökmesi ya da yatay tabakaların derine doğru fazla oyulmasıyla meydana gelen çukurluklara obruk adı verilir. Kızören, Timraş, Kuruobruk ve Çıralıdeniz obruğu (Konya), Cennet ve Cehen- nem obrukları (Silifke) örnekleridir.

Karstik Mağara: Karstik alanlarda çözünmeyle oluşan diğer bir şekil ise karstik mağaralardır. Damlataş ve Dim (Alanya), Karain(Antalya), Düdensuyu (Manavgat), İnsuyu ve Kızılin (Burdur), Narlıkuyu (Mersin), Düden (Manavgat) karstik mağaralara örneklerdir.