Eski çağlarda yaşamış hayvanlar denildiğinde aklımıza hemen dinozorlar gelir. Evet iri cüsseleri ile eski çağlarda yaşamış ve soyu tükenmiş en bilinen hayvan türü dinozorlar. Dinozorları mamutlar izler. Efsanevi gerçekten yaşayıp yaşamadığını bilmediğimiz hayvanlarda var. Eski çağlarda yaşadığı düşünülen ve fosilleri bulunan hayvanların bir listesi yapılmış. Bu listede yer alan hayvanlar şunlar.


1- Dunkleosteus

Dunkleosteus bir balık türü . 33 metre ve 4 ton ağırlığında olduğu tahmin ediliyor. Son derece yırtıcı ve güçlü bir balık. Özellikle çenesinin çok kuvvetli olduğu tahmin ediliyor. Bulunan fosillerde balığın arka kısmından geriye bir şey kalmadıysa da güçlü çeneleri yok olmamıştır.

Yeniden yapılandırılmış bir kafatası

Eski Çağlarda Yaşamış Hayvanlar


2- Archaeopteryx

Geç Jura döneminde yaşadığı düşünülen bir kuş türü. Dinozorların evrim sürecinde kuşa dönüştüğü bu hayvanında kuşa dönüşmüş bir dinozor olduğu iddia ediliyor. Archaeopteryx uçabiliyordu ama bildiğimiz kuşlar gibi değil. Kısa mesafelerde ve alçak seviyede uçabilen pençeli bir kuş türü olduğu bulunan fosilden anlaşılmıştır.

Eski Çağlarda Yaşamış Hayvanlar 1

3-Elasmosaurus

80 milyon yıl önce Geç Kretase döneminde yaşamış kertenkele türünden bir hayvan cinsi. Yaklaşık 2 ton ağırlığında boyun kısmı çok uzun bir hayvan. Bu uzun boyunu tamamlayan küçük bir kafası ve sivri dişleri vardı.

Eski Çağlarda Yaşamış Hayvanlar 2

4- Deinotherium

Dış görünüş olarak fili andıran hortumlular dan bir hayvan türüdür. Dişleri fillerin ki gibi değil tapirin dişleri gibi aşağı dönüktür. 15 metre boyunda ve 15 ton ağırlığında olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca karada yaşamış üçüncü en büyük kara hayvanıdır.

Eski Çağlarda Yaşamış Hayvanlar 3

5- Helicoprion

Köpek balığına benzeyen fakat ağız yapısı çok farklı olan bir hayvan türüdür. Ağız ve diş yapısı dairesel bir testere şeklindedir.

Eski Çağlarda Yaşamış Hayvanlar 4

6-Quetzalcoatlus

Tüm zamanların bilinen en büyük uçan hayvanıdır. Kanat açıklığının 36 metre olduğu tahmin edilmekte. Araştırmalara göre 4 ayaklı olduğu ve sivri bir gagasının olduğu düşünülmektedir. Bu rakamların hepsi tahmindir bu hayvanın boyu ve kilosu net olarak belirlenememiştir.

Eski Çağlarda Yaşamış Hayvanlar 5
7- Dimorphodon

Orta büyüklükte bir kemirgen cinsidir. Dimorphodon fosili Mary Anning tarafından keşfedilmiştir. Kafası yaklaşık 3 metre ve kanat açıklığı 4.6 metredir. Kuyruğu olduğu tahmin edilmektedir. 4 ayaklı olduğu ve yürürken ikisini kullandığı düşünülmektedir.

Eski Çağlarda Yaşamış Hayvanlar 6

8- Jaekelopterus

Eklem bacaklı grubundan soyu tükenmiş bir hayvan türüdür. Tatlı göllerde ve nehirlerde yaşamışlardır. Boyu 8.2 metredir. Şekil olarak akrep ve yengece benzemektedir.


Eski Çağlarda Yaşamış Hayvanlar 7