Kağıt Oyma Sanatı Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Kağıt Oyma Sanatı Nedir?

 1. Kağıt oyma sanatı yani katı' Türklerin çok eski zamanlardan beri uyguladıkları bir sanat dalıdır. Türklere özgü bir sanat dalı değildir pek çok ülkenin kültüründe bu sanat dalı farklı isimlerle adlandırılmaktadır.


  Eski zamanlarda 'katı, katıa, kaatı, katığ' olarak ifade edilen bu sanat dalının asıl ismi katı' dır. Katı' kelimesi kesmekten gelir. Kağıt yada deri üzerine çizilmiş motifin kesilerek ve oyularak başka bir yere yapıştırılması dır. Kağıt kesme ve oyma işlemi yapılırken kalemtraş veya 'nevregen kullanılırken günümüzde kretuar adı verilen keski ve kıvrık uçlu tırnak makası kullanılır.

  Kağıt Oyma Sanatı Nedir? 10

  Bu konuda göreceğiniz örnekler de kağıt oyma sanatının bir parçasıdır fakat yukarıda anlattığım katı' sanatından biraz daha farklıdır. Katı' sanatında ortaya çıkan eserler kitap kapaklarında kullanılırken bu ince kağıt oyma sanatında ortaya çıkan eserler başlı başına bir süsleme aracıdır.

  Kağıt Oyma Sanatı Nedir?  Çok özenli ve detaylı bir çalışmanın ürünü olan bu çalışmalar ince bir zevkin eseridir.

  Kağıt Oyma Sanatı Nedir? 1

  Kağıt Oyma Sanatı Nedir? 2

  Kağıt Oyma Sanatı Nedir? 3

  Kağıt Oyma Sanatı Nedir? 4

  Kağıt Oyma Sanatı Nedir? 5

  Kağıt Oyma Sanatı Nedir? 6

  Kağıt Oyma Sanatı Nedir? 7

  Kağıt Oyma Sanatı Nedir? 8

  Kağıt Oyma Sanatı Nedir? 9

 2. 2015-05-28 #2
  merhaba bende kat'ı san'atıyla uğraşıyorum. Yukarıdaki eserlerde Kullandığınız kağıdın türünü öğrenebilirmiyim şimdiden tşk ederim Görüşmek dileğiyle...

  Okunma: 5287 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -