Kuru cilt bir çok kadının ortak derdi. Kuru cilt yazın ayrı dert kışın ayrı. Kışın soğuktan kurur cildimiz pul pul olur dökülür yazın ise sıcaktan kurur.

Nemlendirici kullanmak cildi ölü derilerden temizlemek doğru bir yöntem ama bu sorunda asıl çözüm cildin kurumasını engellemek. Günlük hayatımızda alacağımız ufak önlemler cilt kuruluğu sorununu en aza indirebilir. Gün içerisinde açık havada dolaşıyoruz, bulaşık yıkıyoruz , banyo yapıyoruz , çeşitli kozmetikler kullanıyoruz. Akşam yatarken sürdüğümüz nemlendirici gün içinde cildimizin maruz kaldığı bu cilt kurutucu etkileri maalesef telafi edemeyebiliyor.

Gün içerisinde cildimizin kurumaması için alacağımız önlemlerden bahsetmek istiyorum.

1- Çok sıcak havalarda dışarıda olmamaya dikkat edin. Dışarıda olmak zorunda iseniz sabah evden çıkmadan mutlaka koruyucu krem sürün. Terleyeceğiniz ve su kaybedeceğiniz için bol bol su için. Mümkünse yanınızda bir şemsiye bulundurun.

Cildin Kuruması Nasıl Önlenir?


2- Bulaşık yıkarken veya evde temizlik yaparken mutlaka eldiven kullanın. İşiniz bittikten hemen sonra ellerinizi bir nemlendirici ile nemlendirin.

Cildin Kuruması Nasıl Önlenir? 1

3- Kış aylarında nemlendirici kullanmayı asla ihmal etmeyin ve eldiven kullanın.

Cildin Kuruması Nasıl Önlenir?

4- Çok sıcak suyla banyo yapmayın sıcak su cildinizi kurutur.

Cildin Kuruması Nasıl Önlenir? 2

5- Dudaklarınızın çatlamaması için vazelin ve nemlendirici ruju ihmal etmeyin.

Cildin Kuruması Nasıl Önlenir? 3

6- Evde haftada bir vücudunuza doğal ürünlerle bakım yapın. Vücudunuza zeytinyağı ile yapacağınız masaj , dudaklarınıza süreceğiniz bal ve banyo sırasında yapacağınız keselenme işlemi cilt kuruluğu sorununuzu oldukça azaltacaktır.


Cildin Kuruması Nasıl Önlenir? 5