Evet hanımlar plastik şişeler özellikle de sıcağa maruz kalan plastik şişeler meme kanserine neden oluyormuş. Sıcağa maruz kalan tüm plastik kaplar insan sağlığı açısından son derece tehlikeli ama farkına varmadan hepimizin en çok kullandığı şey içinde su bulunan plastik şişeler.


Yaz aylarında özellikle dışarıda isek hepimizin elinde bir plastik su şişesi oluyor. Bazen bu şişeleri nereye koyduğumuza hiç dikkat etmeden tekrar kullanıyoruz. Özellikle arabada kalan ısınan bu su şişeler kadınlar için büyük bir tehlike arz ediyor.

Meme Kanserinin Nedenlerinden Biride Plastik Kaplar

Dioksin denilen madde plastiklerin ısınması veya yanması sonucu ortaya çıkıyor ve bu madde araba gibi ortamlarda ısınan suya geçebiliyor. İnsan ve hayvan sağlığı açısından son derece tehlikeli olan bu madde insan vücudunda birikebiliyor. Bu madde bir insanın bağışıklık sistemini , üreme sistemini , sinir sistemini ve hormonlarını etkiliyor. Dioksin'in kanser yapıcı özelliği olduğundan şüpheleniliyor.


Dioksin adlı maddenin özellikle meme kanserinde artışa neden olduğu tespit edilmiştir. Evet plastik eşyalar özellikle su şişeleri günlük hayatımızın bir parçası haline geldi fakat en azından bu şişeleri kullanırken ısınmış olmamasına yada buzlukta donmuş olmamasına dikkat edersek bu risklerden biraz daha uzaklaşmış oluruz. Kesin çözüm ise plastik su şişelerini hiç kullanmamak çelik yada cam şişe tercih etmek.


Meme Kanserinin Nedenlerinden Biride Plastik Kaplar 1Konu plastikler olunca sadece su şişelerini değil diğer plastik mutfak kaplarını da dikkatli kullanmak gerekiyor. Plastik kapları mikrodalga fırında kullanmak yada plastik kaplarda sıcak yemek bulundurmakta son derece tehlikeli. Plastik kapların bir başka çeşidi olan köpükten yapılmış kaplarda son derece tehlikeli. Ayrıca mikrodalga fırında yemek ısıtırken streç film ile kapatmakta son derece yanlış.

Meme Kanserinin Nedenlerinden Biride Plastik Kaplar 2


Uzmanların tavsiyesi yemek ısıtırken borcam gibi ısıya dayanıklı cam mutfak malzemelerini kullanmak. Yemek yediğimiz kaplarında cam yada seramik olmasına dikkat etmek gerekiyor.