Sigara içmek sağlığa zararlı, bütçeye zararlı ve ortalığa atılan izmaritler yüzünden doğaya da zararlı. Dünya üzerindeki binlerce insan bu zararları bilmesine rağmen maalesef sigara kullanmaya devam ediyor.


Sigara izmariti bir çevre sorunumu? Evet kesinlikle bir çevre sorunu ve gün geçtikçe büyüyen bir çevre sorunu. Sigara izmariti selülozik asetat denilen bir maddeden yapılıyor ve doğada kendi kendine yok olacak şekilde üretilmiş fakat sigara izmaritinin kendi kendine yok olması için gerekli ortam çamurlu, ıslak ,bakterili kanalizasyon ortamı. Bu ortamda bulunsa bile bir sigara izmaritinin yok olma süresi 9 aymış.

İnsanların pek dikkatini çekmeyen hatta bir çoğunun çevre sorunu olarak bile görmediği bu durum maalesef gün geçtikçe büyüyen bir çevre sorunu olmaya devam ediyor. Bu durumun farkına varan bazı bilim adamları ''insanları sigara içmekten vazgeçiremiyorsak en azından sigara filtrelerini daha faydalı hale getirelim'' demişler ve henüz patent bekleyen bir fikri ortaya atmışlar. Bu fikir doğal sigara ve doğal maddelerden yapılmış sigara filtresi. Bu filtrelerin içine çiçek ve ağaç tohumları yerleştirilecek. Sigara filtresi yere atıldığında içindeki doğal madde sayesinde tohumlar filizlenecek ve doğaya faydalı hale gelecek.

Sigara İzmaritinin Çevreye Verdiği Zarara Karşı Çözüm!Henüz patenti alınmamış bu fikir doğanın korunması adına faydalı bir adım olabilir, yinede sigara kullanan tüm insanların sigarayı bırakması ve böyle icatlara gerek olmaması dileğiyle.