Windows 9'un çıkmasına az bir süre kala, Windows XP ve Windows 7 kullanıcıları Windows 8'e geçmeye başladılar. Ne gariptir işletim sistemi dünyası bu böyle işliyor. Alışkanlıklar kolay kolay bırakılamıyor. Nedenini bilmediğim bir şekilde, Windows kullanıcılarının büyük bir kısmı son versiyon yerine bir önceki versiyonu tercih ediyorlar. Hatta şuan büyük bir kısım da Windows XP'de ısrar ediyor. Bu durum her yeni işletim sistemi çıktığında yaşanıyor. Bu bekleyiş süreleri yeni çıkan işletim sisteminin olgunlaşmasına yarıyor. Yeni işletim sistemi için gerekli araçlar, programlar, oyunlar bu bekleme süresi içinde geliştiriliyor.

Ama ne gariptir ki, bu işleyip Windows 8 için aynı şekilde devam etmedi. Windows 8 piyasaya sürüleli 2 seneyi geçmesine rağmen Windows 8 için yeterince araç ve program geliştirilmedi. Çok yakından takip ettiğim bu konuya henüz anlam verebilmiş değilim. Windows 8 beğenilmedi mi, yoksa çok mu iyi de bir şeye ihtiyaç duymuyor anlayamadım. En basitinden yaklaşık iki senedir Windows 8 için tamir programı arıyorum. İnanın bana piyasa da bir iki tane basit optimize programından başka bir şey yok. Bir kaç gün öncesine kadar Windows 8'in kağnı gibiydi. İki senedir yükle-kaldır işlemleri yüzünden Windows 8'in bütün performansını kaybettim. Formatta atmak istemiyordum, düzeltecek program da bulamıyordum.

Geçenlerde bu konuyla ilgili arayışlarım beni Tweaking.com'un piyasaya sürdüğü "Windows Repair (All in One)" isimli programa yöneltti. Program ücretsiz ve oldukça iddialı. Kurulumu da sadece 9 MB. Yani bu kadarı bile beni heyecanlandırmaya yetti fakat daha önce hiç kullanmadığım için biraz da korkuttu. Bir şeyleri düzelteyim derken iyice bozmaktan korkup vazgeçtim, bir gün sonra Windows 8'in işler acısı hali yüzünden denemeye karar verdim.

Programı şu adresten indirdim ve kurdum.

Windows 8 Tamir Programı

Programın arayüzü yukarıda gördüğünüz gibi. Evet kabul ediyorum biraz korkutucu...

Program 8 sekmeden oluşmaktadır ve ilk sekme ( Step 1: İmportant) uyarı sekmesi. Bilgisayarınızı fişten çıkarmayan ve işlem yaparken yeniden başlatmayın vs.

Step 2 : Bu bölümde bilgisayarınıza Malwarebytes adından bir temizlik aracı indiriliyor. Bu araç bilgisayarınızı malware ve benzeri zararlılara karşı tarıyor. Eğer bilgisayarınızda sağlam bir antivirüs veya benzeri program kullanıyorsanız yani bilgisayarınızın temiz olduğuna inanıyorsanız bu adıma atlayabilirsiniz.

Step 3: Bu bölümde iki fonksiyon bulunmaktadır ve diskinizi kontrol etmektedirler.

Name:	windows-8-tamir-2.png 
Views:	1274 
Size:	25,1 KB (Kilobyte) 
ID:	41932

Bu bölümde bulunan "Check" tuşuna basarak diskinizi kontrol ettirebilirsiniz. View Log tuşuna basarak sonuçları görebilirsiniz. Eğer raporda hataların olduğunu görürseniz "Do It" tuşuna basarak diskinizdeki arızaları tamir ettirebilirsiniz.

Step 4: Dördüncü bölümde bulunan araç sistem dosyalarınızı kontrol etmektedir. Bu sayfada bulunan "Do It" tuşuna basarak sistem dosyalarınızda bulunan arızaları tamir ettirebilirsiniz.

Step 5 : Bu bölüm yedekleme bölümüdür. Bu kısımdan regedit kayıtlarınızı ve sistem yedeğinizi aldırabilirsiniz. Çok kısa bir işlemdir. Yaptırmanızı tavsiye ediyorum Bir sonraki adımda büyük tamir işlemi yapılacaktır. Bu işlemde sorun çıkma ihtimaline karşı bu yedekleme işini yapmanız iyi olacaktır.

Name:	windows-8-tamir-4.png 
Views:	1141 
Size:	27,8 KB (Kilobyte) 
ID:	41933

Start Repairs: Asıl tamir işleri bu bölümde yapılmaktadır. Windows'un hemen hemen her yeri tamir edilmekte veya sıfırlanmaktadır. Yaklaşık 36 işlemden oluşmaktadır ve 1 saat sürmektedir.

Name:	windows-8-tamir-5.png 
Views:	1240 
Size:	19,6 KB (Kilobyte) 
ID:	41934

Start tuşuna basarak işlemi başlatabilirsiniz.

Name:	1.png 
Views:	1341 
Size:	26,5 KB (Kilobyte) 
ID:	41935

Yukarıda listede görebildiğiniz ve göremediğiniz bir çok tamir işlemi bu bölümde yapılmaktadır.

Ben bu işlemleri yaptırdım ve çok memnun kaldım. Windows 8'im kendine geldi. Herkese kolaylıklar diliyorum.