İslamda Çok Eşlilik Neden Var ? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

İslamda Çok Eşlilik Neden Var ?

 1. Çok eşlilik konusu İslam Dininde en fazla yanlış anlaşılan konuların başında gelmektedir. Öyle ki, Müslümanların büyük bir kesimi bu konuyu ya hiç bilmiyor yada yanlış biliyorlar. Durum böyle olunca da Müslüman olmayan kişilerin bu konuyu anlamasını beklemiyorsunuz. Konuyu bilen kişilerin bazıları da, çekindikleri için konu hakkında konuşmak istemiyorlar. "Ne yani, yıl olmuş 2014, kadın erkek eşitliği bütün dünya tarafında kabul edilmiş, siz çıkmış bir erkek birden fazla eş alabilir mi diyorsunuz" tepkisinden çekinildiğinden dolayı bu konu hakkında pek konuşulmuyor. Aslında çekinenler pekte haksız değiller. Bu zamanda böyle bir şeyi birilerine anlatmak hiç kolay değil, fakat anlatılabilir. Kuran-ı Kerim'de bulunan toplumsal yasaların her biri ayrı ayrı çok ama çok değerlidir. Uygulayabilen toplumların sırtının yere gelmeyeceğini çok açık bir şekilde söyleyebilirim.


  Şimdi bu konuya biraz daha açıklık getirelim;

  Nisa Suresi 3. Ayet: Eğer hanımlarınız arasında adaleti yerine getiremeyeceğinizden korkarsanız, sadece bir tane ile yetinin.

  Nisa Suresi 129. Ayet: Ne kadar isteseniz kadınlar arasında adaletli davranmaya güç yetiremezsiniz.

  Bu konu ile Kuran-ı Kerimde geçen ayetlere bakarak incelemeye başlayabiliriz.

  Allahü teâlâ birden fazla eşle alınabileceğini söylüyor. Fakat bir şart koyuyor. Adaletli olabilirseniz diyor. Ve sonra diyor ki, eşleriniz arasında adil olamazsanız. Ve, bir eşinizin olması sizin için hayırlıdır diyor.

  Ayetlere baktığımızda birden fazla eşin zevk için alınmaması gerektiğini açık açık anlayabiliyoruz. Ne yazık ki özellikle Arap şeyhlerinin bu ayetleri kullanarak kendilerine zevk için haremler kurması insanlarda büyük bir yanılgıya sebep olmuştur. İslamın erkeklere büyük bir seks özgürlüğü getirdiği zannedilmektedir. Fakat kesinlikle böyle değildir. Ayetlere baktığımızda elzem bir durum olmadığı sürece çok eşlilik doğru görülmemektedir.

  Peki, hangi durumlarda çok eşlilik kabul edilebilir bir durum olur?

  İlk olarak tartışmaya gerek olmayan şu gerçekleri ortaya koyalım;

  -İslamda ne erkeklerin kadınlara, ne kadınların erkeklere bir üstünlüğü yoktur.

  -Her kim olursa olsun, normal şartlarda eşini kimse ile paylaşmak istemez.

  -Bir kadının erkeğini sahiplenme içgüdüsüne baktığımızda, bir erkeğin ikinci bir eşi alması çok ama çok onur kırıcıdır.

  Şimdi de hayatın içine bakalım ve hangi durumlarla karşılabileceğimizi düşünelim;

  Evlisiniz ve eşinizi çok seviyorsunuz. O da sizi seviyor. Ve bir zaman gelir ki, çok acı olsa da sürekli yaşanılan bir durumdur, eşiniz rahatsızlık geçiriyor ve kadınlık görevlerini yerine getiremez bir duruma geliyor. Nasıl mı?. Sakat kalabilir, cinsel yeteneklerini kaybedebilir vs. Hatta eşiniz bakıma muhtaç bir hale bile gelebilir.

  Böyle durumlarla karşılaşan bir çok çift ayrılma yolunu çiziyor. Peki, bu durumlar için İslam ne diyor?

  İslam diyor ki, eğer eşiniz alacağınız diğer eşe rıza gösterirse, ikinci evliliği yapabilirsiniz. Boşanmak yerine böyle bir yol izleyebilirsiniz. Muhteşem bir toplumsa yasa....

  Diğer bir senaryomuza bakalım;

  İkinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya ve benzeri ülkelerde erkek sayısı o kadar düşmüştür ki, evlenebilecek yaşta kadınların %80'i evlenememişler. Çünkü toplumda yeterli sayıda erkek kalmamıştır. Almanya'da bazı sosyologlar, dul kalan kadınlar problemini çözebilmek için çok eşlilik konusunu ortaya atmışlar. Ve bu çözüm kalan erkeklerin seks hayatlarını güzelleştirmek için değil, bakıma muhtaç kalan kadınların korunması için düşünülmüştür. İslam'da bu durum karşısında çok eşliliğe izin vermiştir. Bu izin seks için değil, toplumu korumak içindir.

  1. ve 2. Dünya Savaşları sırasında ve sonrasında bir çok erkeğin kadınlar tarafından tecavüze uğradığını biliyor muydunuz?

  Sadece düşünün, yaşadığınız semtte 100 erkek var, buna karşılık 500 kadın var. Çözüm bulamazsanız, evlilik dışı ilişkiler, evlilik dışı ilişkilerin sonucu dünyaya gelmiş sayısı belli olmayan ve babasız büyüyen çocuklar, önüne geçemeyeceğiniz boyutta hastalık problemleri ile karşı karşıya kalırsanız.

  Sadece bu kadar da değil, her toplum için çok ölümcül bir tehlike olan doğum/ölüm oranının 1'in altına düşmesi gibi devasa büyüklükte ve toplumları yok olmaya götüren bir sorunu da karşınızda bulursunuz.

  Kadın erkek oranının bozulması akraba evliliği sorununu da ortaya çıkarır. Evlilik dışı doğan çocukların ileri yıllarda birbirleri ile karşılaşmaları ve hiç farkında olmadan evlilikler yapmaları da kaçınılmaz sonlardan biridir.

  İslam evlilik olayında soya çok önem verir. Evleneceğiniz kişinin soyunu bilmeniz çok önemlidir. Evlilik yapmanın diğer güzel bir tarafı da budur işte. Soy kavramı toplumların sağlığı için inanılmaz derecede önemlidir. Nasıl mı?

  Diyelim ki babanızın sizin bilmediğiniz çocukları var. Yani, evlilik dışı kurulan ilişkilerden olma çocukları. Belki, babanızın bile haberi olmadığı çocuklar. Yani, öz kardeşleriniz.

  Bu kardeşlerle ileri ki zamanlarda karşılaşma ve evlenme olasılığınız var. Sizden olacak çocukların karşılaşma olasılıkları var. Hiç farkında olmadan birinci derecede akrabanız olan bir kişi ile evlenebilirsiniz. İşte bu yüzden toplumlarda soy çok önemlidir.

  Sonuç olarak, tarihe baktığımızda dünyada çok eşliliğin gerektiği çok zamanlar olmuş ve ileri ki yıllarda da büyük ihtimalle olacaktır. Dünyamız, 3. Dünya Savaşı denen, büyük ihtimalle milyonlarca kişinin öleceği bir savaşın eşiğinde. Olmazsa ne ala, olursa dünyanın tüm toplumlarında kadın erkek oranı korkunç büyük bir derece bozulacaktır. Umarım böyle bir durumla karşılaşmayız. Fakat böyle bir durum olursa, inanın bana, bugün İslamın getirdiği yasalara karşı çıkanlar, o zaman büyük savunucuları olacaklardır.


  Güncelleme : 2017-12-13
Bölüm: Merak Edilenler

Konu Etiketleri

erkeğin birden fazla kadınla evlenmesine ne denir, islamda 2. evliliğin şartları, islamda birden fazla kadınla evlenme şartları, islamda kadın kaç kez evlenebilir

  Okunma: 1151 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -