İp adresinizi nasıl öğrenebileceğinizi açıklamadan önce her bilgisayarı ilgilendiren 2 adet ip adresinin olduğunu söylemek istiyorum. Bilgisayarınıza bağlı bulunduğu locak ağ tarafından bir ip adresi atanır. Bu ilk ip adresidir. Diğer ip adresi bağlı bulunduğunuz internet hattına servis sağlayıcı tarafından atanır. Bu da ikinci ip adresidir.


Siz hangi ip adresinizi öğrenmek istiyorsunuz.

Konuyu biraz daha açmak gerekirse; şuan evlerde kullandığımız adsl bağlantı sistemi, bir adet adsl modem ve bu modem üzerinde kurulu wireless (kablosuz ağ) oluşmaktadır. Bizler laptop ve akıllı telefonlarımızı bu kablosuz ağa bağlarız. Bu kablosuz ağa bağlandığımızda modem üzerinde bulunan dhcp sistemi bağlantı yaptığımız alete bir adet ip adresi atar. Ağa bağlı her aygıtın da ip adresi farklıdır.

Mesela;

Modeminiz 192.168.1.1 üzerine kurulmuşsa, diğer aygıtlara 192.168.1.2, 192.168.1.3 gibi ip adresleri atanır. Siz bilgisayarınıza atanan bu ip adresini öğrenmek istiyorsanız;

Başlat menüsünde bulunan çalıştır kısmına "cmd" yazarak enter tuşuna basınız.

İp Adresimi Nasıl Öğrenirim?

Açılan siyah pencereye "ipconfig" yazarak enter tuşuna basınız.

İp Adresimi Nasıl Öğrenirim?

Karşınıza yukarıda gördüğünüz bilgiler gelecektir.

IPv4 Address.............................:192.168.1.147 yazan yerin sonunda yazan "192.168.1.147" sizin bilgisayarınıza atanan ip adresidir.

Amacınız servis sağlayıcınız tarafından hattınıza atanan ip adresini öğrenmek ise, şu linke tıklamanız yeterlidir. Açılan sayfanın en üstünde yazan numara sizin hattınızın ip adresidir.

ip adresim