Aliexpress sitesi dünyanın en popüler online alışveriş sitelerinden biridir. Yurt dışında çok bilinen ve kullanılan bu site ülkemizde pek bilinmemektedir. Ülkemizde Aliexpress sitesi ile aynı mantıkla çalışan Gittigidiyor, Hemenalsat, Sahibinden gibi siteler bulunmakta ve alışveriş konusunda çok tercih edilmektedirler. Bu sitelerin hemen hemen hepsinin çalışma mantığı aynıdır.


Sisteme üye olursunuz, kredi kartı ile alışveriş yaparsanız ve ürününüzün gelmesini beklersiniz. Bu aşamalar sırasında kredi kartınızdan ürünün ücreti bloke edilir ve alışverişin sonucu beklenir. Ürünü beğenir ve sistemden onaylarsanız alışveriş biter ve sistem ücreti kartınızdan keser ver satıcıya gönderir. Yani, alışveriş bitene kadar paranız sistemde kalır. Bu sistemlerin en güzel tarafı dolandırılma ihtimaliniz çok düşüktür. Ki, alışveriş yaptığınız kişi veya mağaza otoriter bir satıcı ise dolandırılma şansınız sıfırdır.

Aliexpress sitesinin de yapısı tam olarak böyledir. Tek farkı, Aliexpress yurt dışı menşeli bir sitedir ve alışveriş yaptığınız kişilerde yurt dışındadır. Bu durumda birçok insanın bu siteyi tercih etmemesine sebep olmaktadır. Fakat yazımın başında dediğim gibi bu sistem oldukça güvenlidir ve dolandırılma ihtimaliniz çok azdır.

Aliexpress sitesinin dili İngilizcedir. Türkçe sürümü de vardır fakat alışveriş yaptığınız kişiler yabancı olduğu için basit de olsa İngilizceye ihtiyacınız olabilmektedir. En azından satıcıya ürünle ilgili soru sormanız gerektiğinde İngilizceyi kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Eğer İngilizce bilmiyorsanız çeviri sitelerini kullanarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Sistemi kullanabilmeniz için ilk olarak bu linki kullanarak sisteme üye olmanız gerekmektedir. Üye olabilmeniz için bir adet e-mail adresine sahip olmanız gerekmektedir. Üyelik işlemin bittiğinde arama kutusunu veya menüleri kullanarak ürünleri dolaşabilirsiniz.


Aliexpress'ten Alışveriş Nasıl Yapılır?

Örnek olarak ben yukarıda gördüğünüz telefon kılıfını almak istiyorum. Gördüğünüz gibi ürünün fiyatı 3.9 dolar. Bu üründen kaç tane almak istiyorsunuz ekranda bulunan Quantity kısmında belirtiniz. Daha sonra Buy Now tuşuna basınız.

Aliexpress'ten Alışveriş Nasıl Yapılır?

Daha sonra karşınıza adres bilgilerinizi gireceğiniz bir ekran gelecektir. Bu ekranın altında yukarıda göreceğiniz bölüm bulunmaktadır. Bu ekranda dikkat etmeniz gereken bölümü kırmızı ok ile işaretledim. Bu bölümde kargonun nasıl yapılacağını belirleyeceksiniz. Ekrana bakarsanız benim seçtiğim kargo türü bedava. Fakat 15-27 gün arasında elime geçecek. Eğer kargonuzun daha çabuk gelmesinin istiyorsanız bu bölümde ücretli kargo seçeneklerini görebilirsiniz.

Bu ayarları yaptıktan sonra Place Order tuşuna basınız.

Aliexpress'ten Alışveriş Nasıl Yapılır?

Son olarak ödeme türünüzü seçin ve Pay My Order tuşuna basın. Bu saatten sonra ürününüzün kargoya verilip verilmediği ile ilgili mesajı bekleyiniz. Herhangi bir sorunda satın alma işlemini panelinizden iptal edebilir veya satıcı ile iletişime geçebilirsiniz.

Ayrı eten şu konuları bilmenizde yarar var;

Kargonuzun gümrüğe takılmaması yani gümrük ücretine tabii olmaması için 75 Euronun altında bir fiyata sahip olması gerekmektedir;

Kimyasal madde, parfüm, ilaç, vitaminler gibi ürünler gümrüğe takılabilir. Bu konuyu araştırmadan alışveriş yapmayınız. İlla ki yapacaksanız gümrük ile iletişime geçip durumu izah edip gerekli izinleri alınız.

Bu konulara dikkat ettiğiniz takdirde Aliexpress sitesinden gönül rahatlığıyla ve çok ekonomik alışverişler yapabilirsiniz.