Arkadaşlar size kıymalı ve peynirli çiğ börek nasıl yapılır tarifini vereceğim. Öncelikle adından da anlaşılacağı gibi çiğ börek çiğ kıymadan yapılıyor. Yani kıymanın içine soğan rendeliyoruz tuz ve karabiber ekliyoruz ve börek iç harcı olarak kullanıyoruz.

Bulunduğum yerde bulunan ve tatarların yaşadığı bir çiftlikte yemiştim çiğ böreği. Burada böreği yapan kadın iç harcı olarak çiğ kıyma kullanmak istemiyorsan kıymayı kavurabilirsin demişti. Bende kıymasını kavurarak kullanmayı tercih ettim sizde bu şekilde yapabilirsiniz.

Öncelikle hamur için malzemelerimiz

1 bardak oda sıcaklığında süt
1 bardak oda sıcaklığında su
Yarım bardak sıvı yağ
1 Yumurta
1 Tatlı kaşığı tuz
Un

İç Malzemesi

Kıyma
Soğan
Karabiber
Tuz
Peynir

Çiğ Börek Nasıl Yapılır? ( Resimli Anlatım)

Su,süt ve yağı ölçerken aynı bardağı kullanın. Bu karışıma yumurta ve tuzu ekleyin ve iyice karıştırın. Daha sonra az az unu eklemeye başlayın.

Çiğ Börek Nasıl Yapılır? ( Resimli Anlatım) 1

Hamuru yoğurmaya başlayın ve elinize yapışmayacak kıvama gelene kadar un ekleyin. Bu hamur oldukça yumuşak bir hamur olacağından çok fazla un eklemeyin. Hamur elinize yapışmıyorsa kıvamına gelmiştir bir araya toplayın ve üzerini bir kapakla kapatın.

Çiğ Börek Nasıl Yapılır? ( Resimli Anlatım) 2

Hamurunuzu en az 3 saat önceden yoğurun ve bekletin. Hamur ne kadar dinlenirse o kadar güzel olur ve kolay açılır. Kıymayı çiğ kullanacaksanız içine soğanı rendeleyin ve tuz ile karabiberini ekleyin. Kıymayı kavuracaksanız çok az tereyağında kıyma ile küp küp doğradığınız soğanı kavurun tuz ve karabiberini ekleyip soğumaya bırakın.

Evinizde kıymalı börek sevmeyen varsa peynirde kullanabilirsiniz. Tavsiyem hafif tuzlu yağsız bir peynir tercih etmeniz. Yağlı peynir böreğin içinde eriyip yok oluyor ve kızarma sırasında hamur delinip peynirin hepsi dışarı çıkabiliyor.

Çiğ Börek Nasıl Yapılır? ( Resimli Anlatım) 3

Sıra geldi hamuru açmaya. Başta söylediğim gibi oldukça yumuşak bir hamur olacağı için açacağımız yere bolca un dökün ve limon büyüklüğünde bir hamur parçası alın. Üzerini de unladıktan sonra açmaya başlayın. Hamuru ne çok ince nede çok kalın açacaksınız.

Çiğ Börek Nasıl Yapılır? ( Resimli Anlatım) 4

Çiğ Börek Nasıl Yapılır? ( Resimli Anlatım) 5

İç harcımızı ekliyoruz ve kapatıyoruz. Önce elimizle kenarlarını bastırıyoruz ve şayet evimizde varsa gördüğünüz aletle kenarlarını kesiyoruz.

Çiğ Börek Nasıl Yapılır? ( Resimli Anlatım) 6

Çiğ Börek Nasıl Yapılır? ( Resimli Anlatım) 7

Peynirli böreklerimizide aynı şekilde açıp üzerine elbezi serdiğimiz bir tepside bekletiyoruz.

Çiğ Börek Nasıl Yapılır? ( Resimli Anlatım) 8

Bu arada büyük ihtimalle hamurunuz artacaktır artan hamuru bir buzdolabı poşetine koyup ağzını sıkıca bağlayın buzdolabına koyun ertesi gün rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Çiğ Börek Nasıl Yapılır? ( Resimli Anlatım) 9

Böreklerimizi büyük bir tavada bol yağda kızartıyoruz. Çiğ börek için özel derin tavalar var ama bir çoğunuzun evinde bulunacağını sanmıyorum. Yağ iyice kızdıktan sonra kızartmaya başlayın ki hamur yağ çekmesin. Unutmamanız gereken önemli bir konu çiğ börek çok çabuk kızarır o yüzden başında bekleyin pembeleşmeye başlar başlamaz çevirin.

Çiğ Börek Nasıl Yapılır? ( Resimli Anlatım) 10

Kızardıktan sonra sıcak servis yapın. Son derece lezzetli ve yapımı kolay bir börek. Afiyet Olsun...

Çiğ Börek Nasıl Yapılır? ( Resimli Anlatım) 11