Kayısı zamanı ve kayısı reçeli yapmanın tam vakti. Şimdi size evde rahatlıkla yapabileceğiniz harika bir kayısı reçeli tarifi vereceğim.

Tarifimizde kilo ölçüsü yok. Ölçümüz bir kase olacak. Öncelikle kayısılarımızı güzelce yıkıyoruz ve soymaya başlıyoruz. Soyduktan sonra ikiye ayırdığımız kayısıların içinden çekirdeğini çıkarıp kenara ayırıyoruz. Her soyduğumuz kayısıyı ikiye bölüp içini kontrol ediyoruz ki çürük çıkmasın ve kurt gibi sevimsiz bir süpriz ile karşılaşmayalım.

Ölçümüz kase demiştim evinizdeki en derin ve geniş kaseyi alın ve soyduğumuz kayısıları bu kaseye doğrayın. 1 kase kayısıya 1 kase şeker ölçümüz bu.

Yaş ( Taze ) Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır?


Önce kayısıları soyup tencereye koyduktan sonra kaç kase kayısı koyduysak o kadar şekeri kayısıların üstünü örtecek şekilde tencereye ekliyoruz. (5 kase kayısı koyduysak 5 kasede şeker koyacağız.)

Yaş ( Taze ) Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır? 1

Not: Kayısıları akşam soyup şekere yatırırsanız sabaha kaynatmak için hazır olur. Yani bir gece şekerde bekletmek zorundasınız.

Kayısı çekirdeklerimize gelince akşamdan kırıyoruz ve içlerini çıkartıp soyuyoruz. Bu arada mutlaka tadına bakın çekirdek içi acı ise reçelimizde kullanamayız.

Yaş ( Taze ) Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır? 2

Bir gece beklettiğimiz kayısılarımız sabaha aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi olacaktır. Kayısılar tüm suyunu salmış ye yukarı çıkmış şeker ise dibe çökmüş olacaktır.

Yaş ( Taze ) Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır? 3

Tenceremizi ocağa alıyoruz ve delikli bir kaşıkla karıştırmaya başlıyoruz. Reçelimiz kaynamaya başladığında üzerinde köpük oluşmaya başlıyor bu köpüğü delikli kaşığımızla sürekli alıyoruz.

Yaş ( Taze ) Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır? 4

Yaş ( Taze ) Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır? 5

Reçelimiz kaynamaya başladıktan sonra 15 dakika zaman tutuyoruz ve bu arada köpüğü almaya devam ediyoruz. 15 dakika kaynatacağız demiştik kaynamaya başladıktan 10 dakika sonra yarım limon suyunu ve içini çıkardığımız kayısı çekirdeklerini ekliyoruz.

Yaş ( Taze ) Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır? 6

Yaş ( Taze ) Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır? 7

15 Dakika doldu ve reçelimizin altını kapatıyoruz. Reçelimizin pişme süresi bittiğinde görüntüsü aşağıdaki gibi olacaktır.

Yaş ( Taze ) Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır? 8


Soğumaya bıraktığımız reçelimizi kavanozlara alıyoruz. Arkadaşlar bir çok kişinin yaptığı kayısı reçelini gördüm ve bazı tanıdıklarımın reçeli güneşte beklettiklerini gördüm kayısılar kapkara olmuşlardı. Bu şekilde yaptığınızda kayısılar kararmıyor ve kavanozların ağızları düzgün kapatılmışsa en az 1.5 sene bu görüntüsünü ve tadını koruyor. Kesinlikle küflenme olmuyor.

Bu yüzden reçeli koyacağınız kavanozların kapaklarının sağlam olduğundan ve sıkı kapattığınızdan emin olun. Afiyet Olsun....

Yaş ( Taze ) Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır? 9