Ülkemizde en çok merak edilen konulardan biridir Atatürk'ün Müslüman olup olmaması. Her ne kadar bazı kesimler Mustafa Kemal Atatürk'ü önemsizleştirmeye çalışsa da, aklı selim ve tarihimizi birazcık bilen herkes Atatürk'ün ülkemiz için ne kadar önemli bir şahsiyet olduğunu bilirler.

Nedenini bilmediğim bir şekilde Atatürk'ün hangi dine mensup olduğunu konusuyla daha çok muhafazakar yazar ve araştırmacılar ilgileniyorlar. İşin açıkçası bu ülkede yaşayan insanların birçoğu bu konu ile ilgilenmiyorlar. Bahsettiğim bu yazar ve araştırmacıların ortaya attığı iddialar insanların önemsemediği bu konunun her daim taze kalmasına sebep oluyor.

Bu konuda Atatürk'ün dinsiz olduğunu iddiası en baskın iddiaların başında geliyor. Dayanak olarak da Atatürk'ün bazı açıklamalarını ve el yazması notlarını gösteriyorlar. Fakat hiçbirisi tam olarak Atatürk'ün dinsiz olduğuna kanıt niteliği taşımıyor. Bunların yanında Atatürk'ün meclis açılısı, cuma hutbesi vermesi, din alimleri ile görüşmeleri ve resimleri Atatürk'ün Müslüman olduğunu gösteriyor. Fakat Atatürk'ün dinsiz olduğunu savunan kişiler, Atatürk'ün Müslüman gibi görünerek destek almaya çalıştığını fikrini öne sürüyorlar.

Bu konuya tam bir açıklık getirebilmek için direk Atatürk'ün ağzından bir açıklama olaması gerekiyor. Ben Müslümanım veya değil diye. Fakat böyle bir açıklama yapılmadığını için bu konu tartışılma konusu olmaya devam ediyor.

Sonuç olarak Atatürk'ün yaşam tarzına ve açıklamalarına bakmaktan başka hiçbir çaremiz kalmıyor. Bu da direk bakış açısına bağlı olduğu için bir kesim Müslümandı derken bir kesim değildi diyorlar.

Ben olayın şu kısmına bakıyorum;

Değildi diyenlerin amacı ne?

Amaçları sadece Atatürk'ün dini inancını mı merak ediyorlar yoksa "bu adam Müslüman bile değildi, ne kadar değer veriyoruz" mu?

Bence ikincisi. Bu yazar ve araştırmacı kesim Mustafa Kemal Atatürk'e karşı bir karşı duruş oluşturmaya çalışıyorlar. Bu karşı duruşu oluşturmak için dini kullanmaya çalışıyorlar.

Bende diyorum ki;

Kardeşim Atatürk'ün dini inancı, Atatürk'ün bu millet için yaptıklarını değiştirecek mi?

Bu adam bu millet için savaş vermiş, emek vermiş, canını ortaya koymuş. Tüm ömrünü savaş meydanlarında geçirmiş. Bu gerçek, onu sevmeseniz de saygı duymanıza yetmiyor mu?