Şarj sorunu, Apple kullanıcıların herhalde tek ve en büyük sorunudur. Teknolojinin geldiği son duruma bakınca telefonların hala şarj sorunlarının olması çok ama çok garip durum. Öyle idare edilebilecek gibi bir sorun da değil bu şarj sorunu. Olmadık zamanda olmadık yerde telefonunuzun şarjı bitmesi kadar kötü bir durum yok herhalde. Ki, bu durumla da çokça karşılaşıyoruz. Öyle ki, bir yere gideceğimiz zaman artık ilk başta telefonumuzun şarj durumu kontrol eder hale geldik.


Bu büyük sorunun kökten ne zaman çözülebileceği konusunda hiçbir firmadan açıklama gelmiyor.

Bir zaman gelir de şarj teknolojisi öyle bir ilerler ki, bir tam şarjla günlerce telefonumuzu kullanabiliriz. Umudumuz bu yönde fakat dediğim gibi bu yönde herhangi bir gelişme ya yaşanmıyor yada zamanı gelmediği için açıklanmıyor.

Bildiğiniz üzere yakın zaman önce Apple IOS 8'i yayınlayacağını duyurdu. Hatta IOS 8'in beta sürümünü telefonlarına kurmayı başarabilmiş kişiler bile varmış. Bu kişilerden alınan habere göre Apple şarj konusunda ufakta olsa bir çalışma yapmış. IOS 8 ile birlikte artık şarj kullanımı kontrol edebilecekmişiz. Söylenenlere göre Ayarlar->Genel->Kullanım menüsü altına eklenen yeni özellik sayesinde uygulamaların ne kadar şarj tükettiklerini görebilecek, belirlediğimiz değerlerin üzerinde şarj kullanan uygulamaların otomatik kapatılmasını sağlayabilecekmişiz.


iPhone Telefonların Şarj Sorunu Bitiyor iPhone Telefonların Şarj Sorunu Bitiyor


Resimlerde gördüğünüz gibi, son 24 saat yada son 7 gün sekmeleri ile en fazla şarjı kullanan uygulamaları görebileceğiniz.

Benim aklıma yatan bu özellik, bu baş belası şarj problemini kökten çözemese de, şarjın daha fazla dayanmasını sağlayacaktır.