The Human Body Exhibition yani insan vücudu sergisi. İnsanın en önemli varlığı vücudu ve bu serginin amacı vücudumuza bir de derimiz olmadan bakmak, organlarımızı kaslarımızı ve vücudumuzun işleyişini yakından görmek.

Bu sergiyi bende ilk duyduğumda bir tiksinme ile ''olur mu öyle şey çok iğrençtir ''demiştim fakat resimleri gördüğümde büyük bir hayranlıkla incelemeye başladım . İnsan hemen kendi vücudunu orada gördüğü cesetlerin derisiz vücuduyla karşılaştırıyor. İnsan vücuduna çarpıcı yolculuk olarak tanıtımı yapılan sergiyi dünyada milyonlarca insan görmüş.

Peki bu cesetler nasıl oluyor da çürümüyor? Plastinasyon denilen bir yöntemle sıvı silikon kullanılarak çürümenin önüne geçiliyor ve bu sayede cesetler istenildiği kadar incelenebiliyor.

Diğer bir soru ise burada sergilenen cesetler kimlerin cesedi? Bu cesetler yasal olarak bağışlanmış cesetlerdir ve sadece eğitim amaçlı olarak bu tür sergilerde ve eğitim kurumlarında sergilenmektedir. Hepsi doğal yollarla ölmüştür ve kullanıldıkları süre içerisinde bu cesetlere saygı ve itine ile yaklaşılacaktır. Kullanılmadıkları zaman ise yakılarak yok edileceklerdir.

Başka bir soru cesetlere neden poz verdirildiği olmuştur. Bu serginin amacı sadece insan vücudunun içini görmek değil çeşitli aktiviteler sırasında vücudun nasıl çalıştığını göstermektir.

Neden bu sergiye gitmelisiniz? Sizde her insan gibi vücudunuzun içini merak etmiyor musunuz? Şahsen ben çok merak ediyorum. Kolumu kaldırdığımda hangi kas kasıldı yada yemek yediğimde miğdem nasıl çalışıyor yada hamile bir kadının karnında bebek nasıl duruyor? Bunun gibi soruların cevabını işte tamda bu sergide bulabilirsiniz.

The Human Body Exhibition

The Human Body Exhibition 1

The Human Body Exhibition 3

The Human Body Exhibition 4

The Human Body Exhibition 5

The Human Body Exhibition 6

The Human Body Exhibition 7

The Human Body Exhibition 8

The Human Body Exhibition 9

The Human Body Exhibition 10