Bölgenin Coğrafi Özellikleri

Yurdumuzun güney doğusunda bulunan bölge, adını coğrafi konumundan almaktadır. Bölgenin kuzeyinde Doğu Anadolu Bölgesinin batısında ise Akdeniz Bölgesi, güneyinde Suriye, güneydoğusunda ise Irak bulunmaktadır.

İklimi

Bölgenin batısında Akdeniz iklimin etkileri görülmektedir. Yazlar sıcak ve kurak; kışlar ise, ılıman ve yağışlı geçmektedir. Bölgede batıdan doğuya gidildikçe, alçak yerlerden yüksek yerlere çıkıldıkça deniz etkisinin azalması nedeniyle, karasal iklim etkileri görülmeye başlamaktadır. Bu kesimde kışlar soğuk ve kar yağışlı olup yazlar oldukça kurak geçmektedir. Yağış almasına rağmen bölgede yazların kurak geçmesinin sebebi bölgenin aşırı buharlaşması ve güneyden gelen sıcak hava kütlelerine açık olmasıdır.


Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Coğrafi Özellikleri


Ulaşımı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne ulaşım, kara, hava ve demir yolu ile sağlanmaktadır. Hava yolu ulaşımını sağlamak için Adıyaman, Gaziantep, Şanlı Urfa, Mardin, Diyarbakır ve Siirt hava alanları kullanılmaktadır. Bölge sınırları içinde yer alan Diyarbakır ve Gazi Antep, kara yolu ulaşımının kavşağında bulunmaktadır. Ayrıca, Diyarbakır'dan demir yolu ulaşımı da sağlanmaktadır.