Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri

1. Adıyaman

VIII. yüzyılda, Emevî Komutanlarından Mansur İbni Caneve tarafından kurulankentin ilk adı, "Mansur'un Hisarı" (Hısn-ı Mansur)'dır. Kent, 1516 yılında Osmanlı topraklarına katılmış ve 1923 yılında da il olmuştur. İl, kara yolu ile çevre illere bağlı olup ayrıca, kentin Gölbaşı ilçesinden demir yolu ulaşımı da vardır.

İldeki Tarihi ve Turistik Yerler

Adıyaman Kalesi, Ulu Cami, Pirin Mağarası, Kâhta Kalesi, Cendere Köprüsü, Karakuş, Nemrut Dağı

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri

Kahta Kalesi

Gaziantep

Kentin eski adı "Ayıntap"tır. 1 Nisan 1920 - 9 Şubat 1921 tarihleri arasında Fransızlara karşı büyük bir savunma verdiği için kente "Gazi" unvanı verilerek kentin adı "Gaziayıntap" olmuştur. 1923 yılında il olan Gaziayıntap, 1928 yılında da Gazi Antep adını almıştır.Gazi Antep'ten kara, hava ve demir yolu ulaşımı sağlanabilmektedir.

Arkeoloji Müzesi, Gazi Antep Kalesi, Ömeriye Camii, Dülük, Hisar Anıt Mezarı, Yesemek Açık Hava Müzesi, Belkıs (Zeugma), Kargamış Harabeleri, Karasu ırmağı, Gedikli Höyük

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri 1

Yesemek Açık Hava Müzesi

Şanlıurfa

Peygamberler şehri olarak bilinen kentin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. 10 Nisan 1920 tarihinde Fransızlardan kurtarılan Urfa 1923 yılında il olmuştur. İl, çevre illere kara yolu ile bağlı olup ayrıca, ilin demir yolu ve hava yolu ulaşımı da sağlanmıştır.

Urfa Kalesi, Arkeoloji Müzesi, Ulu Cami, Halil Rahman Camii, Harran, Sumatar, Hazreti İbrahim Mağarası, Hazreti Eyüp Mağarası, Ayn Zeliha ve Halilürrahman gölleri, Peygamber Camii, Balıklı göl

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri 2

Balıklı Göl
    Diyarbakır

Eski adı "Amid" olan kentin Hititler döneminde kurulduğu sanılmaktadır. 1515 yılında Osmanlı topraklarına katılan kent, 1923 yılında il olmuş, 1937 yılında da zengin bakır yataklarından dolayı "Diyarbakır" adını almıştır. İl, çevre illere kara yolu ile bağlı olup ayrıca, ilin demir yolu ve hava yolu ulaşımı da sağlanmıştır.

Ulu Camii, Diyarbakır Kalesi, Arkeoloji Müzesi, Zinciriye Medresesi, Malabadi Köprüsü, Behram Paşa Camii, Devegeçidi Barajı, Bırkıleyn Mağarası

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri 3

Malabadi Köprüsü

Mardin

Kentin kimler tarafından kurulduğu bilinmemektedir. 1517 yılında Osmanlı topraklarına katılan Mardin, 1923 yılında il olmuştur.İl, çevre illere kara yolu ile bağlı olup ayrıca, ilin demir yolu ulaşımı da sağlanmıştır, fakat demir yolu, genelde yük taşımacılığında kullanılmaktadır.

Mardin Kalesi, Deyrulzafaran Manastırı, Marin Kalesi, Anastasiapolis, Ulu Cami, Emüniddin Medresesi, Zinciriye Medresesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri 4

Emüniddin Medresesi

Batman

Adını Batman Çayından alan kent, 1990 yılında il olmuştur. İl, çevre illere kara yolu ile bağlı olup ayrıca, ilin demir yolu ulşımı da sağlanmaktadır.

Hasankeyf Kalesi, Dicle Nehri, Hızırbey Camii, Kandil Kalesi, Rabat Kalesi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri 5

Hasankeyf Kalesi

Siirt

Kent tarihinin Urartularla başladığı sanılmaktadır.1514 yılında Osmanlı topraklarına katılan Siirt, 1923 yılında il olmuştur.İl, çevre illere kara yolu ile bağlı olup ayrıca, ilin demir yolu ve hava yolu ulaşımı da sağlanmıştır.

Cumhuriyet Camii, Ulu Cami, Veysel Karani Türbesi, Sağlarca Kaplıcası, Hista (Taruni)

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri 6

Veysel Karani Türbesi

Güncelleme : 2018-10-20
  2. 2015-04-08 #2
    Teşekür ederim proje ödevim için çok işe yaradı ve çok güzel not 100 aldım ödevler için tavsiyemdir.

3. 2015-04-10 #3
    çok güzel bir site vallahi çok begendim ama yazı yazarken alakasıznede?

4. 2015-10-26 #4
    neden tüm iller aynı yıllarda il olmuş

5. 2015-11-02 #5
    Arkadaşlar Umraım Derslerinize Yardımcı Olur :)

Bana Bayagı Oldu Sıra Sizde 100 Tam Not Aldım !

6. 2015-11-05 #6
    Merhaba bu şey mükemmel

7. 2015-11-05 #7
    Mükemmel 100aldim

8. 2015-11-15 #8
    Çok Güüzel SAolun :)

9. 2015-11-21 #9
    cok guzel bayıldımmm

10. 2017-11-12 #10
    Torunuma çok yardım dokundu. Teşekkür ederim sağolun var olun👏👏👏

11. 2018-04-09 #11
    Veysel Karani Türbesi Suriye'de değil miydi? yanlış mı biliyorum acaba?

Okunma: 62323 - Yorum: 10 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -