Adana Bölümü

Adana'nın adı Yunan mitolojisine göre Uranüs'ün oğlu Adanos'tan gelmektedir. 5 Ocak 1922 tarihinde ülke topraklarına katılan Adana 1923 yılında il olmuştur. Adana, önemli bir karayolu kavşağındadır. Kara yoluyla çevre illere, demir yoluyla da İç Anadoluaziantep ve İçel'e bağlanmaktadır. Hava alanı sayesinde her mevsimde hava yolu ulaşımı sağlanmaktadır.


İldeki Başlıca Tarihi Doğal ve Turistik Yerler Şunlardır:

Adana Bölge Müzesi,Adana Arkeoloji Müzesi, Ulu cami ve Külliyesi, Akça Mescit, Yağ Camii ve Medresesi, Saat Kulesi, Yılan Kale, Anavarza Kalesi, Sirkeli, Seyhan Baraj Gölü, Börücek Yaylası, Tekir Yaylası, Taşköprü, Anavarza, Misis, Komana (Şar).

Hatay

Antakya kenti İskender'in generallerinden I. Selevkos'ıın oğlu I. Antiochus tarafından M.Ö. IV. yüzyılda kurulmuştur. Kentin adı da buradan gelmektedir. Kent. 7 Temmuz 1939 Tarihinde ülke sınırlarına katılarak il olmuştur. Hatay'ın çevre illerle kara yolu ulaşımı bulunmaktadır. Ayrıca İskenderun'dan demir yolu ve deniz ulaşımı sağlanmaktadır.

İldeki Başlıca Tarihi Doğal ve Turistik Yerler Şunlardır:

Antakya Mozaik Müzesi, St, Pierre Kilisesi, Roma Köprüsü, Antakya Arkeoloji Müzesi, Payas Kalesi, Alalah, Günahkarlar Hamamı, Payas Kervansarayı, Issos, Kisecik Köyü şifalı suyu, Hamam köyü (Hamamat) Kaplıcası, Kumlu Termal Tesisleri, Başlamuş maden suyu ve ılıcası, Arsuz, Çevlik, Payas plajları, Damlacık Mağarası Harbiye, Asi nehri, Mağaracık Mağarası, Batı Ayaz Yaylası, Soğukoluk Yaylası, Teknepınar Yaylası, Amik Gölü, Yenişehir Gölü.

Hatay'da bunların dışında kale, kilise, han, cami gibi birçok tarihi eser bulunmaktadır.

İçel (Mersin)

Mersin 19. yüzyılın ilk yarısına kadar köy idi. Türkistanlı bir aşiret olan Mersinli Aşireti tarafından kurulduğu için Mersin adı verilmiştir. 4 Ocak 1922 tarihinde Fransız ve Ermeni işgalinden kurtarılan kent. 1923 yılında il olmuş. 1933 yılında da adı "İçel" olarak değiştirilmiştir.

Mersin, kara yolu ile çevre illere, demir yolu ile de Adana'ya bağlıdır. İçel'in aynı zamanda deniz yolu ulaşımı da bulunmaktadır.

İldeki Başlıca Tarihi Doğal ve Turistik Yerler Şunlardır:

Pompeipolis (Viran Kent), Mozaikli Hamamlar, Dikilitaş, Anamur Kalesi, Mut Kalesi, Sivri Türbeler, Cennet ve Cehennem Obruğu, Dilek Obruğu, Silifke Kalesi, Kız Kalesi, Korykos, Cleopatra Kapısı, Eshâbı-ı Keyf Mağarası, Namrun Yaylası, Tarsus Şelalesi, Çukurpınar Mağarası, Narlıkaya Mağarası, Bolklar Dağları, Göksu nehri, Gözne, Fındık pınarı.

Ayrıca Silifke'ye dökülen Göksu Nehri'nde rafting sporu yapılmaktadır.

Osmaniye

1071 yılların köy olarak kumlan Osmaniye 1924 yılında Cebelibereket vilayeti olmuş, 1933 yılında Adana"ya bağlı bir ilçe. 1996 yılında il olmuştur.Osmaniye, çevre illere kara yolu ile bağlı olup ayrıca, ilin demir yolu ile da ulaşımı vardır.

İldeki Başlıca Tarihi Doğal ve Turistik Yerler Şunlardır:


Gastabala, Zorkun Yaylası, Karatepe, Toprakkale, Alacami, Gindoms Antik Kenti, Danakaya, Domuztepe, Frenk, Hamiliye, Hamite, Kum, Kurtlar, Savranda ve Semankale Gebeli Kaplıcası, Düziçi Kaplıcası, Haruniye Kaplıcaları.

Kahramanmaraş

İlk adı "Marasi" olan Maraş Hititler tarafından kurulmuştur. Araplar döneminde kentin adı "Maraş" olmuştur. 11 Şubat 1920 tarihinde İngiliz ve Fransız işgalinden kurtarılan kent. 1923 yılında il olmuş. 1973 yılında da kentin ismi "Kahraman Maraş" olarak değiştirilmiştir.

Kahraman Maraş çevre illere kara yolu ile bağlıdır: ayrıca hava yolu ve demir yolu ulaşımı da vardır.

İldeki Başlıca Tarihi Doğal ve Turistik Yerler Şunlardır:

Maraş Kalesi, Kahraman Maraş Müzesi, Tas Medrese, Elbistan, Döngel Mağarası, Karagöl Yaylası, Yedi Kuyu Yaylası, Çalı Balına Yaylası, Üç Kaya Yaylası, Çevirme Yaylası, Binboğa Yaylası Başkonuş Yaylası, Gonan Yaylası, Yenicekale Yaylası, Kazma Yaylası, Bozludere Yaylası, Bertiz Yaylası, Kumaşır Gölü ve Kartalkaya Barajı, Zeytun Kaplıcası ve Döngel Kaplıcası.

Kilis

Orta Tunç Cağına dek uzanan eski bir yerleşim merkezi olan Kilis 20 Ekim 1921 tarihinde Türkiye sınırlarına dahil edilmiştir. Daha önce Gazi Antep ilinin bir ilçesi olan Kilis 1995 yılında il olmuştur. İl çevre illere kara yolu ile bağlıdır.

İldeki başlıca tarihi, doğal ve turistik yerler şunlardır:

Tekke Camii, Horoz Kalesi, Revanda Kalesi, Tilhabeş ve Kuzeyne antik kenti.

Antalya Bölümü

Geçmişi Eski Tunç Çağı na kadar dayanan ilde. M.Ö. 2000 yıllarında bölgede Hititlerin yaşadığı bilinmektedir. Kent Bergama kralı Attalos tarafından kurulmuştur.

Temmuz 1921 tarihinde İtalyan işgalinden kurtulan Antalya 1923 yılında il olmuştur.

Antalya, kara yolu ile çevre illere bağlıdır. Ayrıca ilin deniz yolu ve hava yolu ulaşım imkanları da vardır.

İldeki Başlıca Tarihi Doğal ve Turistik Yerler Şunlardır:

Kaleiçi, Antalya Müzesi, Hadrianus Kapısı, Hıdırlık Kulesi, Kesik Minare, Yivli Minare, Karatay Medresesi, Evdirhan, Termessos, Phaselis, Olympos, Perge, Aspendos Tiyatrosu, Side, Side Müzesi, Dereağzı Kilisesi, Denne, Patara, Alanya Kalesi, Düden, Kızıl Kule, Alanya Müzesi, Alanya Tersanesi, Karain Mağarası, Beldibi Mağarası, Damlataş Mağarası, Altın Beşik Mağarası, Kurşunlu Çağlayanı, Manavgat Çağlayanı, Mavi Mağara, Saklıkent, Beydağları Milli Parkı, Güllük Dağı, Köprülü Kanyon Milli Parkı, Karpuzkaldıran, Lara ve Konyaaltı plajları, Kemer, Side, Titreyen Göl, Alanya, Kaş gibi tüm kıyılar denize girilebilecek doğal plajlardır. Ayrıca, Finike, Kemer, Kaleiçi, Alanya yat limanlarıda yatçılara hizmet vermektedir. Alara Çağlayanı, Dim Çayı ve Mağarası, Kekova Körfezi, Alacadağ.

Burdur

Burdur Pisidia (Pisidya) Bölgesi'nin, Arkania Linmae (Arkanya Limana) adlı kentidir. Burdur çevresinin tarihi. Hititlere kadar uzanmaktadır. Toplam 14 gölü bulunan Burdur ili "Göller Cenneti" olarak anılır. 1391 yılında da Osmanlı topraklarına katılan kent. 1923 yılında da il olmuştur.

Burdur çevre illere karayolu ile bağlı olup ayrıca ilin demir yolu ulaşımı da vardır.

İldeki Başlıca Tarihi Doğal ve Turistik Yerler Şunlardır:

Ulu Cami, Hacılar, Kibyra,Olbasa, Sagalassos ,Susuz Han, İnsuyu Mağarası, Tefenni. Çendik Plajı, Burdur, Kestel ve Salda gölleri.

Isparta

İlk çağlarda Hitit Lidya ve Pers dönemini yaşayan kent. Romalıların eline geçmiş ve Romalılar bölgeye Pisidia (Pisidya) adını vermişlerdir. Bizans dönemini de yaşayan kent. XI. yüzyılda Türklerin eline geçmiş ve kente "Isparta" adı verilmiştir. Kent 1923 yılında da il olmuştur.

Isparta, kara yolu ile çevre illere bağlıdır: Ayrıca ilin demiryolu ve hava yolu ulaşımı da vardır.

İldeki Başlıca Tarihi Doğal ve Turistik Yerler Şunlardır:

Firdevs Cami, Ulu Cami, Taş Medrese, Atabey (Gazi Ertokuş) Medresesi, Baradis, Eğirdir Gölü, Altm Kum, Can Adası Plajı, Kızıldağ Milli Parkı, Dedegöl Dağları, Yazılı Kanyon, Davraz Kayak Merkezi, Zindan Mağarası.