Akdeniz Bölgesi. Türkiye'nin, turizm bakımından gelişmiş ve alt yapısı bakımından iyi olan bölgeleri arasındadır. Türkiye'deki turistik yatak kapasitesinin %35 kadarı bu bölgede, özellikle Antalya Bölümü'nün kıyı şeridindedir. Bölümün kıyıları boyunca, çok iyi donanmış bazı uluslararası oteller, tatil köyleri, pansiyonlar ve yat limanları birbiri ardınca sıralanır. En çok gelişmiş olan turizm çeşidi de deniz turizmidir.


Bölgenin kıyıları, özellikle , Almanya. Fransa, İtalya ve İskandinav ülkelerinden gelen yabancı turistlerin dinlenmek, güneşlenmek, antik kent kalıntıları içinde adeta tarihi yaşayarak gezinmek için tercih ettikleri yerlerdir. Kıyıların birçok yerinde kurulan yat limanları, açılan yeni hava limanları, kıyı boyundaki bütün yerleşim yerlerini ve görülmeye değer yerleri birbirine bağlayan kara yolları, buralarda turizmin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Akdeniz Bölgesinin Türkiye Turizmindeki Yeri ve Önemi


Yazın güneşlenme süresinin on iki saati aştığı bu kıyı kesimi. "Güney Antalya Turizm Geliştirme Projesi" kapsamına alınmış ve turizm yatırımları teşvik edilmiştir. Bunun sonucunda Fethiye Körfezi. Kemer. Antalya. Side ve Alanya kıyılarında turistik tesisler yoğunlaşmış: çok sayıda otel. motel ve tatil köyü tesis edilmiştir. Yat turizmi teşvik edilerek Antalya ve Kemer'de modem yat limanları yapılmış, diğer birçok yerde de yatlara hizmet verecek tesisler kurulmuştur. Antalya'nın batısındaki kıyılarda "'mavi yolculuk" adıyla düzenlenen turlar ilgi çekmektedir.