iPhone telefonunuz veya Apple marka herhangi bir cihazın kayboldu ise aşağıda gösterdiğim yöntem ile cihazını bulabilirsiniz.

Apple cihazlarda bulunan iCloud servisi, cihazınızı dışarıdan kontrol edilebilmenize olanak sağlar. Bu servis ile telefonunuzda bulunan numaralara ve diğer dosyalara erişebilmek beraber, telefonunuza ulaşamadığınız durumlarda telefonunuzdaki tüm verileri silebiliyorsunuz. Bu servisin diğer bir özelliği ise, telefonunuz kaybolduğunda harita üzerinden telefonunuz yerini öğrenebiliyor, telefonunuzun ekranına not bırakabiliyor ve telefonunuzun ses çıkarmasını sağlayabiliyorsunuz.

Peki, bu servisi nasıl kullanabiliriz?

iCloud servisi daha öncelerde isteğe göre cihaza yükleniyordu. Servis çok beğenilince, Apple bu servisi IOS işletim sistemine monte ederek otomatik olarak yüklenmesini sağladı. IOS 7 kurulu tüm cihazlarda bu servis otomatik kurulu ve ayarlı oluyor. Telefonunuzdaki iCloud ayarlarını kontrol edebilmek için;

Ayarlar menüsünden, iCloud sekmesine tıklayın. Açılan menüden iCloud ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz.

iCloud

Şimdi gelelim kaybolan iPhonunuzu nasıl bulabileceğiniz konusuna;

iCloud menüsünün en altında "iPhone'umu Bul" seçeneği telefonunuzda aktif ise; bu adrese giriş yaparak telefonunuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

iCloud Hesap Açma

Adrese giriş yaptığınızda yukarıda gördüğünüz giriş ekranı ile karşılaşacaksınız. Apple kimlik bilgilerinizi buraya girerek sisteme giriş yapabilirsiniz.

iCloud Ana Ekran

Sistemin ana ekranı yukarıda gördüğünüz gibidir. Gördüğünüz simgelerden sol alt tarafında bulunan "iPhone'umu Bul" sekmesine tıklayarak bulma işlemini başlatabilirsiniz.

Kaybolan iPhone'u Bulma

Ben ilk denemeyi sizler için yaptım. Yukarıda gördüğünüz gibi sistem harita üzerinde iPhone'numun yerini tespit etti. Harita telefonunuzun yerini gösteren yeşil noktanın üzerine tıkladığınızda yukarıda kırmızı ok ile gösterdiğim "i" harfi çıkmaktadır. Bu "i" harfinin üzerine tıkladığınızda ekranın sağ üst köşesinde şu pencere açılacaktır;

iPhone Yer Tespiti

Bu pencerede bulunan "Ses Çal", "Kayıp Modu" ve "iPhone'u Sil" seçeneklerini anında kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kayıp modunu aktif duruma şu şekilde geçirebilirsiniz;

iPhone Kayıp Modu

Bu modu açtığınızda ilk olarak sizden telefon numarası girmeniz istenir. Girdiğiniz telefon numarası iPhone'nunuzun ekranında belirecek ve telefonunuzu bulan kişinin bu numarayı araması sağlanacak.

İleri tuşuna tıkladığınızda ekranda görünmesini istediğiniz notu giriş yapabileceğiniz ekran açılacaktır. Son olarak da sizden bir şifre istenecektir. Buraya gireceğiniz şifre telefonunuzu kayıp moduna sokacaktır. Telefonunuzu bulduğunuzda bu şifre ile telefonunuzu kayıp modundan çıkarabilirsiniz.