Yaşı ilerlemiş kişiler doğal dünyanın ne kadar çekici şaşırtıcı bir yer olduğunu unutmuş olabilirler; oysa küçükler, çevrelerinde gördükleri ve duydukları her sese her şeye özellikle de hayvanlara büyük ilgi duyarlar. Küçük çocukları olan her anne baba çocuklarının köpeklen ve kedileri ne kadar sevdiklerini, daha büyük çocuklarının da hayvanat bahçesine gitmekten ne kadar hoşlandıklarını söyleyebilir.


Bir anne-babanın en keyif verici deneyimlerden biri. başıboş bir köpek geçtiği sırada ya da ailenin kedisi tüylerini yalarken, bebek yüzlerinde oluşan yoğun merak ve sevinci seyretmektir. Bu hayvanlar, çocuğun kendisinden annesinden ve babasından son derece farklı bir biçimde yürüdükleri ve "konuştukları" için küçük çocuğu deyim yerindeyse büyülerler.

Evcil Hayvan Beslemenin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Küçük çocukların köpeklerine bu dört ayaklı kafadara en iyi arkadaşları gibi davrandıklarını, onlarla uzun "söyleşilere" giriştiklerini, hatta sırlarını onlarla paylaştıklarını hemen herkes bilirse de. bir hayvan beslemenin, çocuklarda sevgi dolu bir özen duygusunu da geliştirdiğini bilenlerin sayısı çok daha azdır.

İYİ BİR SEÇİM

Evde beslenen hayvanların, anne-babanın omuzlarındaki işlere, hatta aile bütçesine ek bir yük getirdiğini, ayrıca aile içinde bazı rahatsızlıklara ve tartışmalara yol açabileceğini her anne bilir. Ama çocuğunuza ve eşiniz ile size vereceği keyif, bir ev hayvanının yol açabileceği tatsızlıkların yanında, çok daha ağır basar. Bu yüzden, eve bir hayvan almaktan, sakın çekinmeyin. Ama. kendinize, evinize ve çocuğunuzun ya da çocuklarınızın yaşına en uygun hayvanı seçin.

Tıpkı insanlar gibi. her hayvanın da kendine özgü bir kişiliği vardır ve bazıları öbürlerinden daha iyi huyludur. Söz gelimi, binlerce köpek ırkı vardır ve her ırkın bazı özellikleri, özel olarak geliştirilmiştir: Sivas Kangal köpeği gibi çoban köpeklerinin ve Alman kurt köpeği gibi köpeklerin temel işlevlerinin bekçilik, koruyuculuk olduğunu herkes bilir. Eviniz için bir köpek seçmek istiyorsanız, bir veterinere ya da en yakın Hayvanları Koruma Derneği'ne başvurup, çeşitli köpek ırklarının özellikleriyle ilgili bilgi edinmeniz yararlı olur.

Evcil Hayvan Beslemenin Çocuklar Üzerindeki Etkileri 1Ev Köpekleri

Genellikle, küçük çocukları olan bir aile için küçük ya da orta büyüklükte, sözgelimi İngiliz cocker spanyölü gibi bir köpek, en uygun seçimdir. Bunlar büyük köpekler kadar ürkütücü değillerdir; beslenmeleri daha az masraflıdır; ayrıca, genellikle ortalığa, temizlen- mesi gerekecek daha az kaka-çiş yaparlar. Yavru bir köpek almak istiyorsanız, herhangi bir yavruyu alıp gitmeden önce bütün yavrularla bir saat kadar geçirmeniz iyi olur. Aralarından birinin daha canlı olduğunu ve sizinle öbürlerinden daha çok ilgilendiğini göreceksiniz.

KÖPEĞİNİZİN GEREKSİNMELERİ

Bir yavru köpeği eve alıştırmak, belirli bir süre ister ve onu "temizlik" konusunda eğitirken,oldukça sıkıntı çekeceğinizi bilmeniz gerekir. Üstelik, bebeğinizin ya da küçük çocuğunuzun köpeğin kakasını-çişini yaptığı yerden uzak durmasını öğrenmesi de zaman alacağı için. karşınıza bir sağlık sorunu da çıkacaktır. Zaten bir köpeğiniz varken doğum yaptıysanız, bebeğinizle hastaneden eve döndükten sonra, bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bütün köpeklerde güçlü bir "kendilerine ait bölge"' duygusu vardır; ayrıca, tümü sahiplerine son derece bağlıdırlar. Bu yüzden, köpeğinizin, bebeğiniz yüzünden kendisiyle ilgilenilmediği dışlandığı duygusuna kapılmamasına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü bu, ciddi bir soruna dönüşebilir. En iyisi, bebeğinizi dünyaya getirmeden önce eşinizle köpeğinizin gereksinmelerini konuşmanız, bebeğiniz bütün vaktinizi alacağından ve sizi özellikle ilk haftalarda çok yorgun düşüreceğinden, köpeğinize görmeye alıştığı ve gerçekten de gereksinme duyduğu özeni göstermeyi büyük ölçüde üstlenmeye hazır olup olmadığını ona sormanızdır.

Unutmayın, ne kadar küçük, neşeyle dört bir yana koşuşturuyor olsa da. bir köpeğin, tıpkı bebekler gibi, eğitilmesi gerekir "gir, çık ,otur, yerine git" gibi buyrukları öğrenmeli ve yerine getirmelidir. Bu da oldukça uzun süre ister ve zahmetli olabilir. Genel olarak söylemek gerekirse, evde zaten bir köpeğiniz yoksa, bebeğiniz küçük yaştayken, başka cins bir hayvan aramanız herhalde daha iyi olur. Eve küçük bir yavru köpek almak için. çocuğunuzun dört-beş yaşlarına gelmesini bekleyin. 0 yaşa gelince, köpekle nasıl uğraşılması gerektiğini daha çabuk öğrenecek, böylece köpekle ilgili yükün bir bölumünü omuzlarınızdan alacaktır.

Evcil Hayvan Beslemenin Çocuklar Üzerindeki Etkileri 2KEDİ DOSTLAR

Köpekten daha az bakım istedikleri ve birçok bakımdan küçük çocuklar için daha güvenli oldukları için pek çok evde beslenen ev hayvanı kedidir. Kuşkusuz huysuz bir kedi küçük ve düşüncesiz bir ele bir iki tırmık atabilir; ama çoğunlukla, ev kedileri, bebek ya da küçük çocuk rahatsız edince, öfke tepkisi göstermek yerine, koşup uzaklaşmayı yeğlerler.

Pek çok kişi kedilerin insana pek sokulmayan, soğuk ve nedense nankör (!) hayvanlar olduklarına inanır. Oysa bu nitelendirmeler, evcil kediler için hiç de doğru değildir. Bir yavru kediye gereken özeni gösterir, gerektiği gibi besler, sık sık kucağınıza alıp sırtını okşar. gırtlağını, kulaklarını kaşır, hafif hafif poposuna vurarak severseniz, zaman içinde sevgi dolu. sık sık kendilinden kucağınıza atlayan yetişkin bir kediye dönüşeceğini görürsünüz.

Böyle yetişmiş kediler, bebeğiniz ya da küçük çocuğunuz için çok büyük bir keyif kaynağı olacaktır. Bir pingpong topunu yuvarlayarak arkasından sıçrayan kediyi seyretmek ya da kedinin peşinden kovalayacağı bir ipliği çekmek, onu dakikalarca eğlendirecektir.

Evdeki kedinizin bebeğe sıcak bir dost gibi davranmasını sağlamak, doğumdan sonra bebeğinizle hastaneden eve geldiğinizde, insanlardan uzak kendi dünyasına çekilmesini önlemek, size bağlıdır. Buna karşılık, kediniz yoksa ve bebeğiniz 1 -2 yaşına geldikten sonra ona bir kedi yavrusu almak istiyorsanız, çocuğunuzun bazen çok rahatsız edici olabilecek ilgisini kabul edecek biçimde olgunlaşmasını sağlamak için oldukça uzun bir süre çaba harcamanız gerekeceğini unutmamanız gerekir. Yavruyu pek fazla ilgilenmeden kendi başına büyümeye bırakmanız da bir yoldur kuşkusuz; ama böyle başına buyruk bir ev hayvanından, çocuğunuz pek fazla keyif alamayacaktır.

Köpeklerde olduğu gibi. sözgelimi güzel bir Ankara kedisinden, çok zeki bir Siyam kedisine ve her gün karşılaştığınız sokak kedilerine kadar, pek çok kedi ırkı vardır ve sıradan bir sokak kedisi yavrusu evde gereken ilgi gösterilerek büyütülürse. en pahalı ırktan bir kediden farksız keyif sağlar.

Evde beslenecek hayvan olarak, kedi ve köpek tek seçenekler değildir; ama hareketli, sadık arkadaş zevkini en çok onlar verdikleri için, pek çok aile, kedi ya da köpek beslerler. Oysa özellikle bebeklerin, başka yaratıkların yalnızca hareketlerinden ve seslerinden keyif alabildiklerini düşünürseniz, küçüğünüz için ev hayvanı seçerken, yelpazenizi genişletebilirsiniz.

Evcil Hayvan Beslemenin Çocuklar Üzerindeki Etkileri 3ÇOCUĞUNUZUN İLK HAYVANLARI

Çocuğunuz, yürüyen ve konuşan bir insan olmak yolunda ilerlediği üçüncü yaş gününe yaklaştığı sırada, o güne kadar evde herhangi bir hayvan beslemediyseniz tavşan, hamster kobay gibi hayvanlar, hayvan beslemeyi öğrenmek konusunda en iyi başlangıcı oluştururlar.

Küçük çocuklar için ev hayvanı olarak en büyük üstünlükleri, bakımlarının çok fazla zaman alıcı olmaması ve küçük bir hayvan kafesinde ya da kuş kafesinde, güvenli biçimde tutulabilmeleridir. Üstelik bu hayvanlarla, çocuğunuzun yeni alınmış bir köpekle yada kediyle başbaşa bir aradayken gerçekten güvende olup olmadığı konusundaki kaygıyıda duymazsınız.

Bu hayvanlar için kolayca bir "bakım programı" geliştirebilirsiniz; çocuğunuz da bu programı kısa sürede öğrenerek, katılmak ve uygulamaktan zevk duyacaktır. Program basittir: Hayvanlar her gün aynı saatte beslenir; ortalıkta sıçrayıp koşuşmaya bıraktığınız oyun zamanlan belirlenir; aynı biçimde, kafeslerinin temizlenmesi de düzenli aralıklarla yapılır.

Küçüğünüz tavşanların peşinden koşuşturacağı ya da onları minicik kucağına alacağı saatlerden büyük keyif almasının yanı sıra kafeslerinin içindeki hareketlerini, kafeslerine yerleştireceğiniz tekerlekler ve tünellerle oynamalarını seyretmekten de çok hoşlanacaktır.

Çocuğunuz bakım programına yardım etmekten de büyük zevk duyacak, hayvanın bakımı ve sorumluluğu konusundaki temel kuralları kısa sürede benimseyecek, böylece bakımı biraz daha güç olan kendi köpeğine ve kedisine "sahip olacağı" büyük güne doğru, önemli bir adım atmış olacaktır.

SEVME DERSLERİ

Her çocuk ev hayvanlarını sever ve anne babasını izleyerek ev hayvanlarının bakım,şefkat, hatta beslenmeleri bakımından, insanlara bağımlı olduklarını öğrenir. Evde bir hayvan beslemek kuşkusuz biraz vaktinizi alır ve size ek bir iş çıkarır; ama öncelikle çocuğunuza, daha genel olarak da ailenize vereceği haz. bu zahmetinize değer Bir çocuk ile bir köpek arasındaki arkadaşlığın neredeyse kendiliğinden bir biçimde gelişerek, kopmaz bir bağa dönüştüğünü izlemek, son derece etkileyicidir.

Çocuğunuz büyüdükçe, evdeki hayvandan duyduğu keyfin yanı sıra yasamla ilgili pek çok şeyi acıkma, susama kavramlarından, cinsellik kavramına kadar onun dünyasından öğrenecektir. Ayrıca ev hayvanları, aile yaşamının pek çok yanına sevgi ve neşe katmalarının yanı sıra çocukları, gelecekte aile dışındaki insanlarla kuracakları ilişki ve sorumluluklara da hazırlarlar.