Sayıları az da olsa bazı çocuklar, sudan dehşet duyar, banyo saatlerinden nefret ederler. Bu durum, banyoda kaymış ve suyun içine dalmış, batmış olmak gibi ürkütücü bir deneyimden kaynaklanabilir. Çocukların bu korkularını yenmek için bazı şeyler yapabilirsiniz:


Bebeklerde ve Çocuklarda Su Korkusu

*Banyo zamanını elden geldiğince mutluluk verici ve rahatlatıcı bir oyun zamanı haline getirin. Vaktiniz kısıtlı olduğu zaman çocuğunuza alelacele banyo yaptırmaya kalkmayın.

*Bir bebek, bebek küvetinin büyüklüğünden ürkebilir. O zaman, iyice temizledikten sonra, mutfak evyesini deneyin. Evyenin yanına bir havlu serin ve üstüne oturttuğunuz bebeğe destek olun ayaklarını evyenin içine sarkıtıp suya sokmasına izin verin.

*Çocuğunuz bebek banyo küvetinde mutlu oluyor da büyük banyodan korkuyorsa. bebek banyosunu büyük banyonun içine koyun ve onunla oynamasına izin verin. Banyoya suyunu azar azar doldurun.

* Biraz daha büyüdüğünde, duş hortumuyla ya da bahçe hortumuyla oynamasına olanak sağlayın; ama suyun başlangıçta yavaş yavaş gelmesine dikkat edin.