Sayıları bıkıp usanmadan tekrarlamanın ve her seferinde açıklamanın amacı, beş yaşına ulaşınca çocuğunuzu temel sayı kavramlarına artık iyice alıştırmaktır. 20'ye kadar sayarak, sizi ve yakınlarınızı hayran bırakabilir; ama sayıları ezbere birbiri ardına sıralamak yerine, "bir'in "üç'ten ayrı bir şey olduğunu gerçekten kavraması, çok farklı bir şeydir.


Bir okul öncesi çocuğunun "üç"' kavramını gerçekten edinmesi yeterli olmakla birlikte, parmaklarımız gözlerimizin önünde bulunan sayılabilir nesneler olduğundan, "beş' kavramına da aklı erebilir. Böylece, sayılandırma kavramı konusunda sağlam bir temel edinmiş olur ve okula başladığında ilk derslerde, yadırgamayacağı, "tanıdık" şeylerle karşılaşır.

5 Yaşındaki Çocuğa Sayılar Nasıl Öğretilir?

ÜÇ-BEŞ YAŞ ARASI

*İskambil kâğıtlarıyla basit oyunlar yaratın.

*Sofrayı kurarken sofra takımlarını ve sofraya oturacak kişilerin yerlerini ona sayın.

*Yıkanacak çamaşırları renklerine göre ayırmaya yardım ettirin.

*Çorapları, ayakkabıları, eldivenleri, çift çift ayırmayı gösterin.

*Avucunuza bir-iki tane madeni para koyup, kollarınızı arkanıza saklayarak, hangi avucunuzda olduğunu sorun. Bulunca avucunuzu açıp içinde kaç tane para olduğunu sayarak gösterin.

UNUTMAYIN!

Çocukların tümü, farklı şeyleri, farklı aşamalarda öğrenirler. Geç yürüyenler, erken konuşmaya başlayabilir; tersi de olur. Bundan çıkaracağınız sonuç, çocuğunuz sayılan kolayca kavrayamıyorsa bunu dert etmemek gerektiğidir, önünüzde daha bol bol öğrenme zamanı" var.