3 Yaşındaki Çocuğa Sayılar Nasıl Öğretilir?Çocuğunuz üç yaşına basarken, konuşmayı iyice becerebilir duruma gelir. Artık ondan bir şeyler yapmasını istediğinizde, size sorular ve davranışlarla yanıt verir. Söz gelimi, sofrayı hazırlamanıza yardım edebilir ve siz de bu basit işten yararlanarak, onu sayılarla tanıştırabilir. nesneleri gruplama ya da kümelere ayırma yollarını öğretebilirsiniz. "Bir tabak, bir bıçak, bir çatal babacığa; aynısı anneciğe; bir tabak, bir bıçak, bir çatal da sana."


Böylece küçük kafasında, masada her biri kendi sofra takımıyla üç ayrı yer kavramı oluşur. Size her yardım edişinde, açıklamalarda bulunmayı ve her şeyi saymayı unutmayın. Bir başka gündelik iş de. çamaşırları kümelere ayırmaktır. Ona, beyazları bir yere, koyu renklileri bir başka yere nasıl ayırdığınızı gösterin. Eşyaları basit çiftler halinde ayırmakta size yardım etmesine izin verin. Çorapları çift çift bir yere, eldivenleri çift çift bir başka yere toplayabilir; sonra da ayakkabılar ve terlikleri çifter çifter sıralayabilir. Ona tam olarak ne yaptığını anlatın ve yaptıklarını övün: "Aferin akıllı çocuk, babacığın terliklerinden birini buldun ya öbürü nerde güzel. Şimdi bir çift terliğimiz var."

Bu arada üç" sözcüğünün ne anlama geldiğini de kavraması gerekir. "Üç"ün baba, anne ve kendi olduğunu öğrenmiştir. Artık, ayıcığı ve pembe tavşanıyla yatınca, yatakta da "üç" olduklarını bilir. "Üç"ün, "bir" ve "iki" den farklı olduğunu anlamaya başlamaktadır.

İSKAMBİL KAĞITLARI


Çocuklar, üç-beş yaş arasında, basit oyunlardan zevk almaya başlarlar. Bu oyunların bir çoğu aslında sayılar ve kümelerle ilgilidir. Bir deste iskambil kağıdıyla, çok eğlenceli oyunlar da yaratabilirsiniz. Ona önce kırmızıları ve siyahları iki ayrı kümeye ayırmayı öğretin; ikinci aşamada, iskambil kağıdı destesini önüne koyup, ona bir kupa. bir maça. bir karo ve bir sinek gösterdikten sonra, kalan kağıtları buna göre "dört" kümeye ayırmasını söyleyin. Başlangıçta biraz karıştırsa da. bu işi şaşılacak kadar kısa sürede başardığını göreceksiniz.


BİÇİM VE BÜYÜKLÜK

Çocuğunuz konuşmayı ve sayı saymayı öğrenirken, aynı zamanda eşyaların biçimleri ve yapılan konusunda da bir şeyler öğrenmektedir. Oyuncaklarıyla ve çeşitli nesnelerle oynaması, aynı zamanda da onlarla, biçimlerini ve yapılarını kavramak için "deneyler" yapması anlamına gelir. Biçimlerini ve büyüklüklerini anlamasına yardımcı olmak için, ona eşyaların adlarını söylemeniz, biçim ve büyüklükler konusunda açıklamalar yapmanız son derece yararlıdır.

3 Yaşındaki Çocuğa Sayılar Nasıl Öğretilir? 1


Oynaması için eline oyuncak macunu ya da hamuru verdiğiniz zaman, bir top bir plak yada bir sosis yapmasını söyleyin. Siz de macun ya da hamurla farklı büyüklüklerde nesneler yapıp, ona ne yaptığınızı anlatın: "Büyük" top ile "küçük" topu. uzun ve ince sosis ile kısa ve şişman sosisi gösterin ve birçok kez tekrarlayın.

Onunla günlük konuşmalarda da dikkatini büyüklük kavramı üstünde yoğunlaştırın: "Koca baba , küçük bebek", kocaman anne kedi minnacık yavru kedi .Hayvan oyuncaklarıyla da aynı oyunu oynayabilirsiniz. Çocuğunuzdan anne inek ile küçük yavru ineği eşleştirmesini isteyin. Boşluk ve büyüklük kavramlarını edinmesi için harika bir oyuncakda farklı büyüklükteki bebeklerin içice girdiği, "matriyoşka" adı verilen Rus oyuncağıdır. Çocuk büyük bebeği açar. içinde daha küçük bir bebek bulur; onu da açınca, içinde daha küçük bir bebekle karşılaşır. Bu her çocuğu hatta her erişkini hayran bırakan bir oyuncaktır.