Bazı anne-babalar, "Benim çocuğum on'a kadar sayabiliyor" diye övünürler. Acaba gerçekten sayıyor mu, yoksa yalnızca sayıları ne anlama geldiklerini bilmeden ezbere mi söylüyor? "Üç"ün anlamını biliyor mu? Ve en önemlisi, okula gitmeden önce, acaba saymayı öğrenmesi gerçekten gerekiyor mu?


Bebeklere Sayıları Öğretme 1

Çoğumuz, çocuklarımızın "hesabı" ve sayıları okula gidince öğreneceklerini düşünürüz. Okul öncesi çocuklarının sayı kavramıyla başedebileceklerine yani, sayılara akıl erdirebileceklerine pek az anne-baba inanır. Oysa çocuğunuza temel bir sayı kavrayışı verebilirsiniz; bu, onun yalnızca matematik becerisini değil, aynı zamanda mantıklı düşünme ve tasarlama alanındaki becerilerini de geliştirmesine yardımcı olur.

Yeni doğmuş bebeğinizin ne kadar iyi bir gözlemci, dünyaya bakışının ne kadar taze olduğunu, çok kısa sürede farkedeceksiniz. Size can sıkıcı, sıradan görünen şeyler, büyümekte olan bebeğiniz için yeni ve coşku uyandırıcıdır. Bebeğiniz yeni düşüncelere böylesine açık ve alıcı olduğu için. ona biraz büyüyünce oyun yoluyla sayıları öğretmeniz son derece kolay ve her ikiniz için de eğlenceli olacaktır.


PARMAK RAKAMLAR

Bebeğiniz ellerinden, parmaklarından çok hoşlanır ve daha şimdiden, zihninde, benzer şekillerin oluşturduğu kümeler aracılığıyla doğan bir sayı duygusu gelişmektedir. Bebeğinizle konuşarak ve gözleriyle görebildiği şeyleri anlatarak ona yardımcı olabilirsiniz: "Bak bu. bir elin bu da öbür elin; şimdi bak bunları yan yana getirdim; iki el oldu; senin iki elin"; "Bak bir ayak bu da bir patik"; "Bak şu beyaz kedi; bir de şuna bak kara kedi. Bizim evimizde iki kedi var".

Bebeklere Sayıları Öğretme "Bir. iki. üç. dört. beş" kardeş varmış. Biri tutmuş..." Bebekler ve küçük çocuklar, el ve ayak parmaklarına son derece ilgi duyar ve bunlarla oynanan oyunlardan hiç bıkmazlar. Bebeklerde "sayı" duygusu daha konuşmayı öğrenmelerinden önce gelişir.

12 aylık bebeğin görebildiği şeylerin adını ve sayısını bu basit tekrarlama, onda hem dil. hem de sayı kavramına ilişkin bir duyguya dönüşecektir. Ancak iki yaşına bastığı sıralarda gerçekten konuşmaya başlayacak olması önemli değildir; o zamana kadar, zihni bu düşüncelerden bazılarını özümlemiş olacaktır.