Çölde Kar Yağar mı? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Çölde Kar Yağar mı?

  1. Filmlerde izleriz; kahramanımız çöle düşmüştür. Tepesinde pırıl pırıl parlayan sıcacık güneşin altında ter içersinde kalmış, susuzluktan dudakları çatlayıp bitap düşmüştür. Sıcaktan sanki erimek üzeredir. Bazen fırtına çıkar; bu seferde saklanacak bir yer arar, kum fırtınasından kendini korumak için. Talihi varsa da ki genelde olur,onu çölden kurtaracak bîr sürprizle karşılaşır. Nadir de olsa yağmur yağdığı da olur çöllere. Peki, çölde hiç kar yağar mı diye bir soru geldi mi aklınıza?


    Çölde Kar Yağar mı?

    Çöllerin genellikle kurak ve sıcak bölgeler olduğu düşünülür. Bu, bazı çöller için doğrudur; ancak hepsi için değil. Dünyanın sıcak bölgelerindeki çöller yıl boyunca sıcak olur. Ancak, bu çöllerde bile geceleri çok soğuk olur. Dünyanın daha serin bölgelerindeki çöllerde de geceler soğuk olur; bu bölgelerde soğuk kış mevsimleri de söz konusudur. Birçok soğuk bölgede de çöl bulunur. Örneğin, Grönland. İster sıcak ister soğuk olsun tüm çöllere yağmur yağar. Yağmur yalnızca birkaç dakika sürer. Hatta yağış yalnızca yılda bir kez olabilir.

    Kışın soğuk bir çöle düşen yağış kara dönüşebilir. Öyle ki soğuk çöllerdeki yüksek dağların tepesi karla kaplanır. Sonuç olarak, çöllere de kar yağabilir.


  2. 2018-04-02 #2
    Çok işime yaradı 03.04.2018 tarihinde bana lazımdı bir tane örnek... addax antiloplarıdır iyi geceler👩💗💝 herkeze

  Okunma: 1797 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -