Excelde Virgülden Sonrasını Silmek - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Excelde Virgülden Sonrasını Silmek

1. Excel programı bilgisayarda yapmamız gereken işleri gerçekten çok ama çok kolaylaştırabiliyor. Tablo işleri, ortalama, filtre vs. gibi işler excelle gerçekten çok kolay bir şekilde yapılıyor.

Bu yazımda excelin iki tane formülünden ve nasıl kullanabileceğinizden bahsetmek istiyorum.

Bahsetmek istediğim ilk formül "PARÇAAL" formülü. Oldukça işlevsel olan bu formülü kullanmakta oldukça kolaydır.

Bu formül belirtilen sayıdaki karakteri (harf, rakam, özel karakter) belirttiğiniz metinden başka bir hücreye alabilir.

Kullanımı şu şekildedir.

=PARÇAAL(metin; başlangıç sayısı; bitiş sayısı)

başlangıç sayısı: metinin kaçıncı karakterinden itibaren alacaksınız
    bitiş sayısı: metinin kaç karakterini alacaksınız

Örnek

1 A B
    2 Benim adım fatih =PARÇAAL(A2;7;4)

Yukarıdaki tabloyu birlikte inceleyelim.

B2 hücresine yazdığımız formülün "=PARÇAAL(A2;7;4)" nasıl bir iş yaptığını görelim.

Bu formül A2 hücresindeki değeri alır, "Benim adım fatih"
    7. karakterine odaklanır

B e n i m
    a d ı m
    f a t i h
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

7. karakter gördüğünüz gibi "a" harfi.

Daha sonra 7. karakterden itibaren 4 karakteri bu metinden alır ve bulunduğu hücreye yazar.

7. karakterden 4 karakter daha ilerlersek 10. karaktere kadar geliriz ve sonuç olarak ortaya "adım" kelimesi çıkar.

Gördüğünüz gibi "PARÇAAL" komutu bu şekilde çalışır.

Diğer bahsetmek istediğim komut "MBUL" komutu. Bu komut belirttiğimiz karakteri, istediğimiz cümlenin içindeki ilk yerini tespit eder ve kaçını karakterde olduğunu söyler.

Şöyle çalışır;

=MBUL(aramak istediğiniz karakter; içinde arama yapacağınız metin; arama kaçıncı karakterden itibaren başlayacak)

=MBUL(",";"Benim adım fatih, 32 yaşındayım.",1)

Bir hücreye böyle bir komut yazdığımız şunlar gerçekleşir;

"Benim adım fatih, 32 yaşındayım." cümlesinin içindeki 1. karakterden başlanarak "," karakteri aranır ve bulunursa kaçıncı sırada olduğu hücreye yazılır.

Bu işlemi hemen bir excel sayfasına taşıyalım.

1 A B
    2 Benim adım fatih, 32 yaşındayım. =MBUL(",";A2;1)

B e n i m
    a d ı m
    f a t i h , 3 2
    y a ş ı n d a y ı m
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
    17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

A2 hücresinde geçen metin "Benim adım fatih, 32 yaşındayım." 30 karakterden oluşmaktadır ve içinde bir virgül bulunmaktadır. Bu virgül gördüğünüz gibi 17. karakterde buluyor. Bu komut 1. karakterden başlayarak virgülü arar ve 17. karakterde bulur ve bulunduğu hücreye 17 yazar.

Şimdi bu iki formülü birleştirelim ve bir metin içindeki virgülü veya başka bir karakteri bulalım ve virgülden sonraki tüm karakteri silip atalım.

Yani;

Benim adım Fatih, ben 32 yaşındayım.

cümlesinde bulunan virgülden sonraki bütün karakteri silelim.

Bu işlem için PARÇAAL komutunu kullanacağız. Fakat 1. karakterden başlayarak kaç karakter alacağımızı bilmiyoruz. Yani, virgül kaçıncı karakterde onu bulmalıyız. Virgülün kaçıcı karakterde olduğunu bulmamız için de "MBUL" komutunu kullanmamız gerekiyor.

Bundan dolayı iki komutu birleştiriyoruz ve şu şekilde bir komut yazıyoruz.

=PARÇAAL("metin;1;MBUL(",";metin;1)-1)

Konuyu bir excel sayfasına taşıyalım;

1 A B
    2 Benim adım fatih, 32 yaşındayım. =PARÇAAL(A2;1;MBUL(",";A2;1)-1)

Bu formül şu şekilde bir sonuç çıkaracaktır; "Benim adım fatih"

Formül içindeki "MBUL(",";A2;1)-1" bölümü A2 hücresindeki metinin içinde virgül karakterini arayacak ve karakter sayısını verecektir. Fakat biz virgülü istemediğimizden dolayı formüle "-1" ekledik.

Bu örnekle birlikte yazımı bitiriyorum. Umarım faydalı olmuştur.

2. 2016-01-27 #2
    harika bir açıklama olmuş teşekkürler. aradığım fakat bulamadığım bir konu tekrar teşekkürler

3. 2019-10-17 #3
    tam aradığım cevap, çok teşekkürler

4. 2020-10-12 #4
    koluma dolarım koluma eline sağlık

5. 2020-12-13 #5
    mesela bir cümlede örneğin:" Benim adım Fatih, excel, world, gibi ofis programlarını iyi bilmiyorum"
    cümleden 2. yada 3. virgülden sonrakileri silmek istesek ne yapacağız.

Okunma: 5492 - Yorum: 4 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -