Bu yazımda yine son günlerin en popüler ve rahatsız edici hastalıklarından biri olan "sırt kaslarının sertleşmesine" değineceğim.

Sırt kaslarında oluşan sertleşme, o kaslarda oluşan kasılmadan (büzülme) kaynaklanmaktadır. Bu kısılma zaman içerisinden yavaş yavaş olmakla beraber ani olarak da gerçekleşebilmektedir. Halk arasında "kas tutulması" olarak bilinen bu olayı üşütmekte tetikleyebilmektedir.

Omuz bölgemizde bulunan trapez kaslar herhangi bir olumsuz gelişme karşısında kendisi büzer ve kısalır. Bu kısılma omuz ve boyun kısmında kasılmaya ve ağrıya neden olur. Kaslar elastik yapısını o anlık kaybettiği için hareket kısıtlaması yaşanabilir.

Sırt Kaslarının Sertleşmesi


Bu durumlarda genellikle kas gevşetici ve sıcak tampon kullanılır. Amaç kası yumuşatmak ve o bölgeye kan akışını normal seviyeye çekmektir. Bir çok kişide geçici olan bu rahatsızlık bazı kişilerde çok uzun sürmektedir. Kas kasılmaları birkaç saat sürebildiği gibi 6 aya kadar da sürebilmektedir. Trapez kaslarda oluşan bu kasılma 15 günü geçti ise mutlaka ama mutlaka bir fizyoterapistten destek alınmalıdır. Bu bölgeye yapılacak masaj, kuru iğneleme vs. gibi tedaviler gerilmiş bu kasların daha çabuk açılmasını sağlayacaktır.


İzmir'de yaşayan kişiler için Fizyoterapist Teoman Gündüz'ü önerebilirim. Konak, Plevne mahallesi Gazi İlköğretim okulu karşısında bulunan polikliniğinde hizmet veren Fzt. Teoman Gündüz, sayısız hastasını bu tür rahatsızlıklarda kurtarabilmiş işinin eğili bir fizyoterapisttir.


İletişim Bilgileri

0 (505) 917 40 24
teoman2929@gmail.com