Balık Kokusu
Mutfaktaki balık kokusunu gidermek için bir cay bardağı su ve iki cay kaşığı sirkeyi kaynatınız. Koku 3 dakika içinde gidecektir.

Limon Kabukları

Kullandığınız limonların kabuklarını çelik eşyalara sürdüğünüzde eşyalarınız eskisinden de parlak olacaktır.

Soğan Soyarken

Soğan soyarken gözyaşlarına boğulmak istemiyorsanız soğanı suda soymayı deneyiniz.

Mutfak Sırları ve Püf Noktaları


Kahve Nemli İse
Kavanozda ki kahveniz nemlendi ise kavanoza 2 küp şeker atmanız yeter

Tuzluk Tıkanıyor İse

Tuzluğun içine pirinç tanecikleri atarsanız nemlenmez ve tıkanmaz tuzluk.

Kolay soğutma

Bulunduğunuz ortamda buzdolabı yok ise içi su dolu kovanın içine yemek tuzu attığınızda içi su dolu şişeleriniz yeterince soğuyacaktır.

Yemek Çok Tuzlu İse

Yemeğin tuzunun çok olduğunu düşünüyorsunuz bir kaç parça çiğ patates atarsınız yemeğin tuzu dengelenecektir.

Patates Pişirirken

Yemeğin içine sirke suyu atarsanız patatesler hem sarı olur hem de tadı güzel olur.

Mutfakta Tıkalı lavaboların Açılması

Kaynar su ile sodayı karıştırdığınız da lavabo kendiliğinde açılacaktır

Ele Sinmiş Soğan Kokusu

Haşlanmış patatesleri ellerinize beş dakika kadar sürdüğünüzde koku gidecektir.

Ekmek Kesmek

Ekmekleri düzgün bir şekilde kesmek istiyorsanız eğer bıçağın ucunu biraz ocakta ısıtırsanız ekmek düzgün bir şekilde kesilecektir.

Mutfak Sırları ve Püf Noktaları 1


Yoğurduğunuz hamurun iyi açılabilmesi için bunları yarım saat dinlendirmeniz gerekir. Hamuru dinlendirirken altının yapışmaması ve üstünün de kabuk tutmaması için, dinlendireceğiniz kabı unlayıp, üzerini ıslak bir bezle örtebilirsiniz.

Kek yaparken malzemeleri karıştırdığınız kaşığa hamur yapışabilir. Malzemeleri karıştırmadan önce kaşığı süte batırırsanız, hamur yapışmaz.


Fırından çıkardığınız hamur işlerini, özellikle kekleri servis etmeden önce mutlaka en az 1 saat dinlenmeye bırakmalısınız. Fırından çıkar çıkmaz kesip servis yaparsanız içi hamur kalır ve tadında bir acılık hissedilir.


Kekik, gribe karşı mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan sizi korur. Haşlanmış etlere, çorbalara hoş bir tat ve koku katar.


Gravyer, çok çabuk kuruyup bozulan bir cins peynirdir. Süte batırdıktan sonra iyice sıktığınız bir pamuklu kumaşa sarmaladığınız gravyer peynirini, bozulmadan saklayabilirsiniz. Süt yerine tuzlu su da kullanabilirsiniz.


Çocuklar meyveli gazozu çok sever. Çok tüketildiğinde çocuklar için zararlı olabilen bu içecekler yerine, portakal suyu hazırlayıp içine biraz maden suyu ilave ederseniz, gazoz istemekten vazgeçebilirler. Çocuklara, böylece sağlıklı bir içecek sunmuş olursunuz.

Yemeklerde ya da kızartmalarda kullanılan galeta unu koku yapıp yemeğin lezzetini bozabilir. Bunun yerine bayat ekmek tozu kullanabilirsiniz. Evde biriken ekmekleri dilimleyip serin bir yerde bekletin. Daha sonra fırınlayıp, ufalayarak toz haline getirin.


Peynir fondü yaparken, homojen bir karışım elde edip, karışımın top top olmaması için belli bir hızla en az 8 dakika karıştırmak gerekir.


Fırında tavuk kızartacağınız zaman bir limonu ikiye bölüp, yarısını tavuğun üzerine bastırarak iyice sürün. Diğer yarısını ise tavuğun içerisine yerleştirin. Tavuğunuz nar gibi kızaracaktır.Patatesleri fırında pişirmeye karar verdiğiniz zaman, pişmesinin çok uzun sürebilir. Patatesleri fırına atmadan 20 dakika süreyle kaynar su içinde bırakıp yumuşayınca fırına verirseniz patatesler daha kolay pişecektir.

Fırın torbasında tavuk pişirirken; malzemeleri doldurduğunuz fırın torbasının üzerine birkaç delik açarak tavuğun daha çabuk ve iyi piştiğini göreceksiniz. Fırın torbasının içerisine ayrıca birkaç diş sarımsak koyarsanız çok lezzetli olacaktır.


Fındık hem çok besleyici hem de keyifle yenen bir meyvedir. Fakat, fındığın içi kadar dışı da faydalıdır. Fındık kabuklarını atmayıp, bitkilerinizin saksılarına yerleştirebilirsiniz. Bu kabuklar bitkilerin toprağını besler ve çiçeklerinizin çok daha güzel görünmesini sağlar.


Tavanızı az yağladıktan sonra fesleğen yapraklarını 3-5 dakika çevirin; yemeklerinizi hem görsel, hem de lezzet olarak renklendirecek bir sonuç elde edeceksiniz.


Bazı fasulye konservelerinde hoşa gitmeyen bir tat bulunabilir. Bu fasulyeleri bol soğuk suda yıkadıktan sonra 2-3 dakika kadar da kaynar tuzlu suda bekletin. Kötü koku ve tat geçtiğini göreceksiniz.


Evde yapılan marmelatlara birkaç tane çekirdeksiz kuru üzüm atılırsa, daha canlı bir renk kazanır.