21. yüzyılı yaşadığımız şu günlerde haberleşme teknolojisinin geldiği nokta haberleşmeyi o kadar kolay bir hale getirdi ki, dünyanın herhangi bir yerinde bulunan bir kişi ile bir kaç saniye içinde iletişime geçebiliyorsunuz. Hemde sadece yazı olarak değil, hem görsel hem hem işitsel olarak iletişime geçmek için sadece bir kaç saniye yeterli oluyor.


Haberleşme araçlarını kullanım sıklığına göre listelemek gerekirse, şöyle bir listeleme yapabiliriz.

1- Telefon

Telefon en pratik ve en fazla kullanılan haberleşme aracıdır. Günümüz telefonlarını kullanarak çok kısa bir süre içinde binlerce kilometre uzaklıktaki kişilerle haberleşebiliyoruz. Metin, görüntü ve ses gönderip alma özelliği bulunan telefonlar, çabuk ulaşılabilirliği, taşınabilme özelliği ve dünya nüfusunun büyük bir kısmı tarafından kullanılması gibi özellikleri ile haberleşme araçları içinde ilk sırayı almaktadır.


2- Bilgisayar ve İnternet

Bilgisayar ve internet, hem kişisel hem de toplu haberleşme araçları sınıfı girmektedirler. Web siteleri ve reklamlar kullanılarak milyonlarca insanla haberleşmek mümkündür. Bildiğiniz gibi Facebook, Twiter ve çeşitli haber siteleri milyonlarca ziyaretçileri ile internet sitelerini en büyük haberleşme araçlarından biri haline getirmektedir.

3- Televizyon

Televizyon günümüz haberleşme araçları içinde en eski ve en bilinen haberleşme aracıdır. Tek taraflı bir haberleşme aradır.

4- Gazete ve Dergiler

Gazete ve dergiler, yazılı ve görsel haberleşme araçları sınıfına girmektedirler. Tek taraflı haberleşme araçlarıdır.

5- Faks

Kişisel olarak çok tercih edilmeyen faks aleti, iş yerlerinin vazgeçilmez haberleşme araçlarından biridir. Faksı kullanarak elinizdeki evrakın bir kopyasını kısa bir süre içinde dünyanın herhangi bir tarafına gönderebilirsiniz.

6- Telsiz

Telsiz en eski elektronik haberleşme araçlarından biridir. Genelde iş yerlerinde ve askeriye tarafından kullanılmaktadır.

7- Mektup

Zamanının en çok kullanılan haberleşme aracı olan mektup, şimdiler de pek tercih edilmemektedir.

8- Islık

Çok bilinmeyen bu haberleşme aracı dünyanın bazı bölgelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Mesela, Karadeniz Bölgesinin dağlık kesimlerinde en çok kullanılan haberleşme aracı ıslıktır.

9- Kuşlar

Yine çok bilinmeyen haberleşme araçlarından biri olan kuşlarla haberleşme yöntemi, dünya tarihinin en eski haberleşme yöntemlerinden biridir. Günümüzde, Kafkas ülkelerinde güvercin ve şahin gibi kuşlar kullanılarak haberleşme yapıldığı bilinmektedir.