Türk ressamı (Çal, Denizli, 1882-İstanbul. 1960). Denizli İdadisi'ni bitirdikten sonra İstanbul'a gelerek Adliye'de bulduğu bir
İbrahim Çallı Kısaca Hayatıişle geçimini sağlamaya çalışan İbrahim Çallı, o sıralarda yaptığı resimlerle ve karakalem desenlerle Şeker Ahmet Paşa'nın ilgisini çekti. Şeker Ahmet Paşa. İbrahim Çallı'yı Sanayi-i Nefise Mektebi (Güzel Sanatlar Akademisi) müdürü Osman Hamdi'ye tanıtarak okula alınmasını (1906) sağladı. 1910'da Akademi'yi bitirip Maarif Bakanlığı'nın açtığı sınavı birincilikle kazanarak Paris'e giden Çallı, Güzel Sanatlar Okulu'na ve Fernand Cormon atölyesine yazıldı. Birinci Dünya savaşının başladığı sırada yurda dönerek Halil Paşa'nın aracılığıyla, müdürlüğünü Halil Edhem'in yaptığı Akademi'de öğretmenliğe başladı (1947 yılında emekli oluncaya kadar bu görevini aralıksız sürdürdü).


Çağdaş Türk resmine damgasını vuracak pek çok sanatçı yetiştirmiş olan İbrahim Çallı, ilk çalışmalarını 1914'te. yurda döndüğü sıralarda Galatasaraylılar Yurdu'nda sergilemiş ve daha sonraki yıllarda çok sayıda yapıt ortaya koymuştur. Özellikle Portreleri ( İsmet İnönü Portresi) natürmortları ( Monolyalar , Meyveler) İstanbul'u konu alan manzaraları ve büyük boyutlu komposizyonları ünlüdür.

İbrahim Çallı Kısaca Hayatıİbrahim Çallı Kısaca Hayatı