Rus yazarı (Taganrog, Kırım, 1860- Badenweiler, Almanya, 1904). Bir taşra bakkalının oğlu olan Anton Pavloviç Çehov'un çocukluğu ve gençliği, babasının iflas etmesinden ötürü yoksulluk içinde geçti. Tıp öğrenimi gördüğü ve hastahanelerde staj yaptığı dönemde ailesini geçindirmek için yazıp çeşitili dergilere gönderdiği öykülerinin beğenilmesi üstüne, bütünüyle edebiyata yöneldi.


Çehov Kimdir?

BİR EV VE BİR BAHÇE: MELİKOVO

İlk öykülerini 1886'da Çeşitli Anlatılar adıyla yayımladıktan sonra ta-nınmaya başlayan Çehov, 1888'de Bozkır (Step) adlı öykü kitabını, Ayı (Medved), Teklif (Predlozenie) adlı kısa oyunlarını yayımladı. 1891'de en büyük düşünü gerçekleştirerek, Moskova yakınlarında satın aldığı bahçe içinde bir eve (Melikovo) yerleşti. Bir yandan kitaplarını yazarken, bir yandan çiçekler, ağaçlar dikti, bahçe düzenledi, doğayı gözledi. Bir kolera salgını patlak verince, yeniden hekimlik yapmaya başlayarak, köylülerin bakımıyla ilgilendi ve Melikovo'da, tıp konusunda edindiği deneyimle, başyapıtlarından birini oluşturdu: Martı (Çayka, 1896). Ama oyunun Petersburg'daki Aleksandr Tiyatrosu'nda ilk sahnelenişi pek ilgi uyandırmadı. 1897'de tehlikeli bir akciğer kanaması(vereme yakalanmıştı) geçirince, yaşama biçimini değiştirmek zorunda kalarak Kırım'a yerleşti (1898).


KIRIM

Kırım'da çevresiyle pek ilişki kurmayan, içe kapanık, sakin bir yaşam süren (Köpekli Kadın Damas Sobaçkoy; 1899) adlı yapıtında "her insanın en ilginç yönüyle gerçek yaşamı, gecenin örtüsü gibi gizemli bir örtünün altında geçer. Her kişisel varoluş, temelini bir gizden alır" demiştir.) Çehov, aynı yıl o Stanislavski' nin topluluğunda genç bir oyuncu olanOlga Leonardovna Knipper'le tanıştı ve Vanya Dayı (Dyadya Vanya, 1897) adlı oyununda Yelena Andreyevna, Üç Kızkardeş'te (Tri Sestri; 1900) Maşa rollerini oynayan bu oyuncuyla 1901'de evlendi. Maksim Gorki'nin Akademi'den çıkarılmasına karşı olduğunu belirtmek için Akademi üyeliğini geri çevirdi. 1904'te karısı Olga Leonardovna'nın Vişne Bahçesi 'nde (Vişneviy Sad, 1903) Madam Ranevskaya rolünü yorumlamasından sonra, tam olarak üne ve başarıya kavuştu; üne ve başarıya kavuştu ama bir süre sonra öldü.