Bilgisayar dünyasına büyük bir ihtişamla giriş yapan Windows 8, ne yazık ki beklediği ilgiyi göremedi hatta bir çok tartışmayı da yanında getirdi. Hemen hemen herkes bir şeylerden şikayet ediyor. Ama ortak şikayet konusu, Windows'in kullanımının zor olduğudur. Pencereler ve menülerden oluşan ve yıllardır da yapısını değiştirmeyen Microsoft, Windows 8 ile birlikte büyük değişimlere gitti. İster istemez de Windows'un yapısı birazcık değişti. Bu birazcık değişim bile kullanıcıların isyan etmesine yetti. Bu zamana kadar bütün işlemlerini iki tıkla yapabilen kullanıcılar, tıklama yaptıkları menüleri yerlerinde göremeyince nihai kararlarını verdiler.

"Windows 8 çok zor, kullanamıyoruz"

Evet, ilk bakışta durum böyle görünüyor fakat öyle değil. Hızla gelişen teknoloji, Microsoft'u adım atmaya zorladı ve Microsoft'ta adım hatta adımlar attı. Sonuç olarak Windows 8, diğer versiyonlarına göre daha komplike ve daha detaylı bir işletim sistemi haline geldi. İşin açıkçası, kullanıcıların da kendilerini biraz olsun geliştirmelerini zorunlu kıldı. Fare ile tıklama üzerine kurulmuş yapı, dokunma ve klavye kullanma zorunluluğu olan bir yapıya dönüştürüldü. Evet, gerçekten de Windows 8'i rahat bir şekilde kullanmak istiyorsanız klavyeyi kullanmak zorundasınız.

Windows işletim sistemi herkes hitap etmeye çalışan bir işletim sistemidir. Ev kullanıcısı da kullanıyor, iş adamları da kullanıyor, öğrencilerde kullanıyor vs.

Kullanıcı yelpazesinin bu kadar geniş olması demek, sınırsız sayıda araç ve fonksiyonun olması demektir. Bu araç ve fonksiyonu menülere sığdırmak, imkansızdır. Bundan dolayı Microsoft, Windows 8'de yapıyı değiştirmiş, menüleri azaltıp arama ile işlem yapma mantığını geliştirmiş. Windows'de arama işlemi o kadar ön plana çıkmış ki, hemen hemen her pencere üzerinde aramalar yapabiliyorsunuz. Klavye üzerinde bulunan Windows tuşuna bastığınız an arama fonksiyonu devreye giriyor. Metro arayüzü üzerinde başka hiçbir yere tıklamadan direk olarak arama yapabiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey ne aradığınızı yazmanız. Alışkın olmadığımızı düşündüğümüz bu sistemi aslında sürekli olarak kullanıyoruz. Farkında mısınız bilmiyorum ama biraz düşünürseniz; Google, Facebook, Twitter gibi sürekli kullandığımız sistemlerin hepsi arama üzerine çalışmaktadır.

İşte bundandır ki, artık Windows'da arama üzerine çalışan bir sistem haline döndürüldü. Bu yapıya ne kadar kısa sürede alışırsanız sizin için o kadar iyi olur. Çok yakın bir zamanda olmasa da, bir kaç sene sonra Windows 7 ve altı bütün işletim sistemleri kullanımdan kaldırılacak. Bundan dolayı başlat menüsü ve diğer eski alışkanlıklarımızdan bir an önce vazgeçmeliyiz.

Kullanıcıların Windows 8 ile ilgili en büyük şikayeti, erişim kolaylığının zorlaştığı yönünde. Yani, Windows 8'de bir şeylere ulaşmak ve çalıştırmakta zorlanıyoruz. Daha önce başlat menüsünü kullanarak bir çok fonksiyonu ve aracı anında çalıştırabiliyorduk. Artık başlat menüsü olmadığından zorlanıyoruz. Peki, bu zorluğun üstesinden nasıl gelebilir, Windows 8'i nasıl daha pratik bir şekilde kullanabiliriz?

Windows 8 kullanıyorsanız, metro arayüzünü kullanmak zorundasınız. Hem de arada bir değil, devamlı olarak kullanmak zorundasınız. Emin olun, bu arayüze alıştığınızda Windows 8 çok eğlenceli bir hale dönüşecektir.

Windows 8'e Geçmeli Miyim?Peki, metro arayüzünü nedir, nasıl kullanılır?

Metro arayüzü, başlat menüsünün daha gelişmiş ve dokunmatik ekranlar için daha kullanışlı bir halidir.

Ekranınızın en alt sol köşesinde bulunan metro arayüzü erişim tuşuna tıklayarak metro arayüzünü çalıştırabiliyorsunuz.

Klavyenizde bulunan Windows tuşuna Windows Tuşu basarak da arayüzde ulaşabilirsiniz.

Windows Metro Arayüzü

Yukarıda gördüğünüz ekran Windows'un Metro arayüzüdür. Gördüğünüz gibi çok renkli ve çok hoş bir görünüme sahiptir. Bu ekran üzerinden bilgisayarınızda kullanabileceğiniz her araca, her programa ve bütün ayar pencerelerine ulaşabilirsiniz. Sürekli kullandığınız uygulamaların kısayollarını bu pencereye sabitleyebilirsiniz.

Windows 8 Başlangıç Ekranına Sabitle

Metro arayüzünün "Uygulamalar" ekranında bulunan istediğiniz uygulamayı "Başlangıç Ekranı" na sabitleyebilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey aradığınız uygulamanın yada aracın ismini klavyeden kodlayın. Göreceksiniz ki, daha uygulamanın adına yazmadan uygulamanın kısayolu karşınıza gelecek.

Windows 8 Arama

"Ekran" kelimesini yazar yazmak karşıma ekranla ilgili her şey geldi.

Bu arama sonuçlarına dikkat ederseniz göreceksiniz ki, sadece bilgisayarda bulunan uygulama ve araçlar değil, bilgisayarınızda bu kelime ile ilgili dosyalar ve hatta internet araması sonuçları bile karşınıza otomatik olarak geliyor.

Windows 8 Arama 2
Metro arayüzü ekranında başka hiçbir yere tıklamadan direk olarak "excel" yazdım.

Sonuçlara bakarsanız, bilgisayarımda yüklü olan Microsoft Excel programı listelenmiş.

Hemen altına da, "excel" kelimesi internette aranmış ve excel ile ilgili en çok arama yapılan kelime ve kelime grupları listelenmiş.

Gördüğünüz gibi, Windows 8'de bir şeylere erişmek hiçte sandığınız gibi zor değil. Hatta daha kolay.

Tamam güzelde, her şeyi de arama ile mi yapacağınız derseniz, ona da hemen bir örnekle cevap verelim.

Yukarıda gösterdiğim Windows tuşunun üzerine gelin ve fareniz ile sağ tuşa tıklayın.

İsim:  windows-8-hizli-baslat-menusu.jpg
Görüntüleme: 1691
Büyüklük:  56,6 KB (Kilobyte)

Bu işlemi yaptığınızda, yani Windows tuşuna fare ile sağ tuş yaptığınızda karşınıza yukarıda gördüğünüz harika menü gelecektir. Bu menü bulunan seçenekleri kullanarak bir çok fonksiyona anında ulaşabilirsiniz.

Kısaca, Windows 8'in kullanımı zor gibi görünse de, bir süre sonra çok hoşunuza gitmeye başlıyor. Adamlar böyle bir teknolojiyi ayağımıza kadar getirmişler, kullanmamak ayıp olur. :)