Lenf Sıvısı İle Kanın Farkı Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Lenf Sıvısı İle Kanın Farkı Nedir?

 1. Kan, damarlar içerisinde sürekli hareket halinde olan canlı bir sıvıdır. Bu sıvı , iki temel kısımdan oluşmaktadır :

  Plazma ve Hücreler

  Kanın Yapısı ve Özellikleri

  Kan dolaşımında, kalp ile kalpten çıkan atar damarlar ile kalbe kan getiren toplar damarlar bulunur.Kan damarlar içinde ,sürekli hareket halindedir ve plazma ve hücrelerden oluşur.Plazma büyük oranda su,besin maddeleri ,protein ve metabolitler barındırır.Hücreler ise alyuvar,akyuvar ve kan pulcuklarından oluşur.

  Lenf Sıvısının Yapısı ve Özellikleri:

  Lenf dolaşımında, lenf düğümleri ile sadece lenf toplar damarları bulunur. Lenf dolaşımı, yağların sindirimi sonucu oluşan yağ asidi ve gliserol ile yağda eriyen vitaminleri bağırsaktan alarak doğrudan kalbe iletir. Ayrıca, lenf dolaşımı, kan toplar damarının toplayamadığı fazla doku sıvısını alarak kalbe iletir. Kan plazmasından elde edilen ve bileşimi kan plazmasına çok benzeyen renksiz sıvı. İçinde bulunan akyuvarların bir kısmı da lenf düğümlerinde yapılır.

  Dolaşım sisteminde kan dolaşımına yardımcı olan ve lenf dolaşımı adı verilen başka bir dolaşım sistemi daha vardır. Bu sistem lenf, lenf damarları ve lenf düğümlerinden oluşur. Lenf, lenf damarları içinde akıcı bir maddedir. Lenf damarları kandan hücreler arasına sızan maddeleri toplayarak yeniden kana kazandırır. Lenf düğümleri ise vücudumuzu hastalıklara karşı korur.


 2. 2015-11-25 #2
  Tam olarak istediğim değil ve çok uzun! :(

  Okunma: 1966 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -