Isınma ve performans düşmesi piyasada satılan hemen hemen bütün modemlerin ortak sorunudur. Yaz aylarında bu sorun internet bağlantısı kopmalarıyla kendini iyice belli eder.

Bu sorundan en çok müzdarip olanlar ise online oyun oynama seven kişilerdir. Ne yazık ki piyasada modemi soğutmak için bir aparatta bulamıyoruz.

Bu kötü senaryo karşısında nasıl bir çözüm üretebilirim diye düşünürken aklıma şöyle bir fikir geldi.

Modem Nasıl Soğutulur?

Eski bir telefon adaptörü, 4 adet uzun vida ve piyasadan 20 TL ye aldığım bir fan. Adaptörün kablosunun ucunu kestim ve fanın kablosuna bağladım. İki ucuda sıkıca bantladım. Kabloların birbirine değmemesi için bantlama işini dikkatlice yapın. Ya da fan ile adaptörü elektrikçiye götürün bağlantıyı elektrikçi yapıp kontrol etsin. Daha sonra fanı 4 vida ile modemin altıda bağladım. Modeminin yukarıda gördüğünüz gibi ters kullanıyorum. Bunun modeme hiç bir zararının olduğunu düşünmüyorum.

Modem Nasıl Soğutulur? 2

Sonuç olarak bu sistem çok işe yaradı. Modemim hiç bir şekilde ısınmıyor ve performans düşüşü olmuyor.