Makina Mühendisi İle Yapılan Röportaj

Adınız Soyadınız?

Fatih E...

Ne İş Yapıyorsunuz ?

Makina Mühendisliği

Hangi Okulda Öğrenim Gördünüz?

Zongldak Karaelmas Üniversitesi

Kaç Yıl Eğitim Gördünüz?

5 Yıl Eğitim Gördüm Bir Yıl İngilizce Eğitim

Nerede Görev Yapıyorsunuz ?

Özel bir fabrikada üretim bölümde çalışmaktayım.

Mesleğinizin Gerektirdiği Yetenek ve Beceriler Nelerdir?

Üretim ve planlama hakkında bilgi ve tecrübeye sahip olması gerekmektedir. Türkiye üretim, talaşlı imalat ve montaj üzerinedir. Bundan dolayı bu konularda yeterli bilgiye ihtiyacınız vardır. Tabi ki sadece bilginin olması yeterli değildir. Bilgi ve tecrübenizi pratiğe dökebilmelisiniz. Makina mühendisleri yabancı dile çok ihtiyaç duymamaktadır. Fakat yabancı dil bilme şartı olmazsa olmazlardandır.

Mesleğinizde En Fazla Zorlandığınız Konular?

Üretim planlamasının fabrika şartlarına göre yapılmaması ve bundan dolayı üretim hattında oluşan zaman darlığı.

Bu Mesleği Seçtiğiniz İçin Mutlu musunuz?

Bu mesleği seçtiğim için pek mutlu değilim.

Çevrenizdekilere Bu Mesleği Önerir misiniz?

Bu meslek Türkiye şartlarından yapılabilecek bir meslek değildir.

Makina Mühendisi Olmak İsteyen Arkadaşlarımıza Son Sözleriniz?

Makina mühendisliği kavramı Türkiye'de doğru olarak algılanabilen bir kavram değildir. Makina mühendisi denildiğinde, üretimin bütün safhalarından anlayan kişi olarak algılanmaktadır. Bu çok yanlış bir yaklaşımdır. Üretim genellikle şu aşamalardan oluşmaktadır.

Planlama
Teknik çizim
Talaşsız üretim
Talaşlı üretim
Montaj
Boyama
Test

Bir kişinin bütün bu konulara tam olarak hakim olabilmesi imkansızdır. Bundan dolayı makina mühendisi olmaya karar veren bir kişi tek bir alana yönelmelidir. Her işten birazcık anlayan bir makina mühendisi olmak yerine, bir işten tam olarak anlayan bir makina mühendisi olmak iş hayatında başarılı olabilmenin en önemli noktasıdır.