Danimarka'nın başkenti Kopenhag'dır. Kopenhag pek çoğunun tarihi 17. yy.'a kadar uzanan, kilise, saray, kale ve diğer kraliyet yapıtlarıyla doludur. Ayrıca çok sayıda alışveriş merkezi, restoran ve kafeleriyle Avrupa'nın en çok ilgi çeken şehirlerinden birisidir. 50'den fazla müze, tiyatrolar, çeşitli bar ve caz klüpleri ile kültürel yaşamı da çok zengin olan Kopenhag 1996'da Avrupa'nın kültür başkenti ilan edilmiştir.


Aarhus; Danimarka'nın ikinci büyük şehridir. Bu şehir ülkenin müzik merkezi olarak bilinir.Sanat galerileri, restoran ve çok sayıda küçük sahnenin bulunduğu konser salonunda opera ve dans gösterileri ile konser etkinlikleri düzenlenmektedir.

Odense; Funen adalarında yer alır ve Danimarka'nın üçüncü büyük şehridir. Ünlü masal yazarı Andersen ile besteci Carl Neilsen'in doğdukalrı yer olarak bilinen Odense'de bulunan Funen Sanat Müzesi Kopenhag dışında yeralanların en iyisidir.

Aalborg; dördüncü büyük şehirdir. Kuzey Jutland'ın merkezinde yer almaktadır. Önemli bir ticaret merkezi ve endüstriyel bir şehir olan Aalborg, 300'den fazla restoran'ı ile "Kuzeyin Küçük Paris'i" olarak bilinir.