Windows Disk Bölme - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Windows Disk Bölme

1. Uzun süredir formatsız disk bölümleme işlemine değinmek istiyordum fakat bir türlü fırsat bulamıyordum. Neyse ki bugün o fırsatı yakaladım sizler için detaylı, resimlerle destekli güzel bir anlatım hazırladım.

Bilgisayar kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu disk bölümleme işlemini format sırasında yada özel programlarla epey külfetli bir iş olarak bilmektedirler. Disk bölme işleminde bir de verileri kaybetme olasılığının olması bu işi iyice korkutucu bir haline getiriyor. Fakat düşündüğünüz gibi korkutucu ve külfetli bir işlem değil disk bölümleme işlemi. Diskinizi 1 dakikadan kısa bir sürede bir kaç parçaya ayırabilirsiniz. Hem de Windows çalışırken hemde ekstra hiçbir program kullanmadan.

Öğrenmek için sabırsızlandığınızı tahmin ediyorum. O zaman hemen işlemlere geçelim...

Disk bölümle işlemini Windows ufak bir uygulamasını kullanarak yapacağız. Uygulamayı çalıştırmak için Başlat menüsüne girin, çalıştır kısmına "diskmgmt.msc" yazın ve enter tuşuna tıklayın.

Karşınıza disk yönetimi adında ufak bir pencere gelecektir. İşte bu pencereyi kullanarak disk bölme veya birleştirme işlemini yapacağız.

Şimdi bu pencereyi inceleyelim...

Windows Disk Bölme

Yukarıdaki resimde kendi disk yönetimi penceremi sizlerle paylaştım. Ve dikkat ederseniz biri yeşil, diğeri kırmızı iki adet sonradan eklenmiş yazı bulunmakta. Bu yazıları konuyu daha iyi anlatabilmek için ben ekledim.

Yukarıda yeşil renkle yazılmış yazıda "Bu bilgisayarda 4 adet disk bölümü bulunmaktadır" yazmaktadır. Gerçekten de yazının hemen üzerindeki kısımda "C, F, DEPO1 ve DEPO2" adından 4 adet partition yani disk bölümü bulunmakta. Demek ki Disk Yönetimi penceresinin bu kısmı bilgisayarda bulunan disk bölümlerini göstermektedir.

Altta kırmızı renkle yazılmış yazıda" Bu bilgisayarda 1 adet CD-ROM ve 2 adet harddisk bulunmakta" yazmaktadır.

Yazının hemen üstüne bakarsanız Disk 0, Disk 1 ve CD-ROM 0 adından 3 adet bölüm bulunmaktadır. Bu demek oluyor ki, Disk Yönetimi penceresinin bu kısmı bilgisayara bağlı olan diskleri ve cd-rom ları göstermektedir.

Hemen harddisklerimizi incelemeye başlayalım..

Harddiskimizin biri 97,65 GB (C:) ve 200,44 GB (F:) ' lık iki parçaya, --------------->Disk 0
    diğer harddiskimiz 78,13 GB (D:) ve 70.91 GB (E:) ' lık iki parçaya ayrılmış. ------------------->Disk 1

Sizde bu pencereye bakarak disklerinizi bu şekilde analiz edebilirsiniz.

Şimdi şu işlemi yapalım. Birinci harddiskimizde bulunan (F:) 200 GB'lık bölüm çok olmuş. Bu bölümü 180 GB ve 20 GB'lık iki parçaya ayıralım. Tabii ki bu işlemi yaparken F'deki bilgilere hiçbir şey olmayacak.

İlk olarak farenizin imlecini bölmek istediğiniz disk bölümünün üstüne getirin ve sağ tuşa tıklayın. Ben bu örnek F: diskini böleceğim, siz hangi diski bölecekseniz o diskin üzerine getirin.

Windows Disk Bölme 2

Yukarıda gördüğünüz gibi bir menü açılacak. Bu menüden bulunan "Birimi Küçült" sekmesine tıklayınız.

Windows Disk Bölme 3

Bir kaç saniye sonra ekranınıza yukarıda gördüğünüz pencere gelecektir. Bu pencerede size diks ile ilgili bilgiler vermektedir. İlk alanda diskin boyutu, ikinci alanda en fazla küçülte bileceğiniz miktar, üçünce alanda ne kadar küçültmek istediğinizi gireceğiniz alan, dördüncü alanda küçültme işleminden sonra kalacak alan miktarını göstermektedir.

Şimdi ben bu alanı 20 GB küçülteceğim. Küçülttüğüm bu alan otomatik olarak bir disk olarak ekrana eklenecek. Üçüncü alana "21000" değeri giriyorum (yaklaşık 20 GB) ve "Küçült" tuşuna basıyorum.

İşlem bir kaç saniye sürdü ve yeni Disk Yönetimi pencerem aşağıdaki gibi oldu.

Windows Disk Bölme 4

Disk 0'ın olduğu bölümün en sağına bakarsanız, 20,51 GB lık boş bir alanın oluştuğunu göreceksiniz. Şimdi son bir işlem olarak bu boş alanı biçimlendireceğiz ve bir harf atayacağız.

Boş alanın üzerine farenizi getirin ve sağ tuşu tıklayın.

Windows Disk Bölme 5

Açılan menünün en üstünde bulunan "Yeni Basit Birim" sekmesine tıklayınız.

Windows Disk Bölme 6

Açılan pencerede "İleri" tuşuna tıklayınız.

Windows Disk Bölme 7

Bu pencerede bütün alanı kullanıp kullanmayacağımızı soruyor. Hepsini kullanmak istediğimizden dolayı üçünde kısma 21000 değerini giriyoruz ve ileri tuşuna basıyoruz.

Windows Disk Bölme 8

Bu ekranda yeni birimimize sürücü harfi seçiyoruz ve "İleri" tuşuna basıyoruz.

Windows Disk Bölme 9

Ve son işlem olarak Birim etiketi yazan yerin karşısına bu birimimizin ismini yazıyoruz ve "İleri" tuşuna basıyoruz.

Bu ekrandan sonra gelen ekranda bulunan "Son" tuşuna basarak işlemimizi bitiriyoruz.

Şimdi "Bilgisayarım" simgesine çift tıklayalım ve durumu görelim.

Windows Disk Bölme

2. 2013-07-18 #2
    mrb,aradığım bölümü bulamadığım için buraya paylaşıyorum.Pendik'de max eğitimi arıyorum arkadaşlar iyi bi dershane bilen var mı?

Okunma: 1397 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -