Türkiye'de Sanayi Sektörü - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Türkiye'de Sanayi Sektörü

 1. Türkiye'de sanayinin dağılışına bakıldığında büyük dengesizliğin ortaya çıktığı görülür. Bu bakımdan ülke sanayinin %60'ının Marmara bölgesinde toplandığı dikkati çeker. Sözkonusu durumun oluşmasında Osmanlı İmparatorluğu döneminden itibaren sanayi yatırımlarının ülkenin batı bölgelerine kaydırılmış olması etkendir. Bu bakımdan İstanbul ülkemizde sanayinin toplandığı en önemli merkez durumundadır.


  İstanbul'un sanayinin kuruluş yeri olarak seçilmesinde büyük nüfus kütlelerini barındırması nedeniyle büyük bir tüketim merkezi olması, yoğun göçler sebebiyle işgücü ihtiyacının karşılanması, öteden beri düzenli ulaşım bağlantılarına sahip olması ve böylece gerek hammadde gerekse mamul madde akışını kontrol edişi, büyük sermaye sahiplerinin bu kentte toplanması bu faktörlerin başlıcalarıdır. Bu biçimde ilk önce şehrin içinde Haliç kenarında yer alan sanayi tesisleri zamanla Zeytinburnu ve Bakırköy'e kaymış, daha sonra İkitelli, Sefaköy, Halkalı boyunca Marmara kıyılarından iç kısımlara doğru gelişmiş, buradan Marmara'nın doğu kıyıları boyunca Kartal, Pendik, Tuzla hattı boyunca İzmit Körfezi kıyılarına doğru yayılarak İzmit ve çevresinde oluşan sanayi ile birleşmiştir. Bu biçimde İzmit Körfezi kuzey kıyısı boyunca gelişen sanayi İstanbul ile birleşirken, Adapazarı ovasına da uzanmıştır.  Marmara bölgesinde İstanbul ve İzmit dışında ikinci büyük sanayi alanı Bursa ovası üzerinde gelişmiştir. Ovada dokuma, otomotiv ve gıda sanayinin yoğunluk gösterdiği hemen dikkati çeker. Bu kesimden Gemlik, İnegöl, Yenişehir çevreleri ile daha güneyde Balıkesir sanayi alanına doğru bir yoğunlaşma dikkati çeker.

  Marmara bölgesinin Trakya kesiminde ise en büyük organize sanayi bölgelerinden Çerkezköy dikkati çeker. Tekstil, boya ve metal sanayinin yaygın olduğu bu kesimde sanayi giderek gelişmektedir. Ayrıca bu kesimde Alpullu, Edirne, Çorlu ve Tekirdağ çevrelerinde çeşitli sanayi kuruluşları dikkati çeker.

  Marmara bölgesinden sonra sanayinin yoğunluk kazandığı ikinci bölge Ege bölgesidir. Bu bölgede İstanbul'dan sonra Türkiye'nin ikinci büyük sanayi alanı olan İzmir yer alır. Dokuma ve gıda sanayi başta olmak üzere, makine, yedek parça vb. gibi sanayi kuruluşları İzmir'de yoğunlaşmıştır. Petrol rafinerisi nedeniyle Aliağa, yağ sanayinin geliştiği Ayvalık ve Edremit, şeker sanayinin geliştiği Afyon, Kütahya ve Uşak, azot fabrikası ve seramik fabrikasının yer aldığı


  Kütahya, pamukludokuma sanayinin gelişme gösterdiği Aydın, Nazilli, Denizli ve Uşak gibi illerde de sanayileşme faaliyetleri dikkati çeker.

  Sanayinin yoğunlaştığı diğer bir alan Batı Karadeniz bölümüdür. Genellikle ağır sanayinin toplandığı bu kesimde yoğunlaşma Zonguldak'taki maden kömürünün varlığına bağlı olarak açıklanabilir. Karabük ve Ereğli demirçelik fabrikalarının yanı sıra bu iki kuruluşa bağlı yan sanayi kolları gelişmiştir. Ayrıca bir bütün olarak Karadeniz bölgesinde şeker, kağıt sülfürik asit, bitkisel yağ, fındık kırma ve fındık ürünleri, orman ürünleri, balık unu, sigara, çimento ve ateş tuğlası fabrikaları vardır.

  Akdeniz Bölgesinin en hızlı sanayileşen kesimi Çukurova'dır. Burası aynı zamanda Türkiye'nin başlıca sanayi alanlarından biri durumundadır. Bu bölgede Adana'da yer alan çeşitli sanayi kolları dışında, Mersin petrol rafinerisi (ATAŞ), İskenderun süper fosfat ve demirçelik fabrikaları, Antalya'da ferro-krom fabrikası ve Seydişehir alüminyum tesisleri sayılabilir.

  İç Anadolu bölgesi içine dağılmış endüstri kuruluşları ise Eskişehir, Kayseri, Sivas, Konya, Kırıkkale, Ereğli ve Ankara gibi merkezlerde toplanmıştır. Bu bölgenin Türkiye imalat sanayiindeki payı az olmakla birlikte son yıllarda Eskişehir, Kayseri, Kırıkkale, Elmadağ ve Ankara'da savunma sanayine yönelik tesisler gelişmiştir.

  Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ise aktif yerel sanayi merkezleri dikkati çeker. Bunlardan Güneydoğu Anadolu bölgesinde sanayisi gelişmiş iller Gaziantep ve Diyarbakır'dır. Bu bölgede çimento, gıda, dokuma, madeni eşya ve tarım aletleri sanayi gelişmektedir. Doğu Anadolu bölgesinde ise büyük şehirler çevresinde gelişmiş pamuklu dokuma, şeker, çimento, gıda ve tütün işletmeleri dikkati çeker.


 2. 2014-02-18 #2
  iyi bence orta ama uzun ııııııı dont like

  Okunma: 1360 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -